Serbest Forum
November 28, 2023, 04:33:08 pm
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
 
  Home Help Gallery Staff List Login Register  

Türkiye Ve Dünya

Pages: [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Türkiye Ve Dünya  (Read 2493 times)
Mod_1
Guest
« on: April 24, 2010, 11:31:58 am »

Ermeniler Beyaz Saray önünde gösteri yaptıABD'de yaşayan bir grup Ermeni, 1915 olaylarının yıldönümü kabul ettikleri 24 Nisan dolayısıyla Beyaz Saray önünde yaptığı gösteride, Atatürk'e hakaret içeren pankart açtı.
Ellerinde ABD Başkanı Barack Obama'yı 1915 yılı olaylarını "soykırım" olarak tanımasını isteyen ve Türkiye'yi "tarihi inkar" ile suçlayan pankartlarla 20-30 kişiden oluşan grup, Beyaz Saray önünde toplandı.
Ağızlarını, Özgürlük Heykeli'nin ağzına Türk bayrağının sarılı olduğu kampanyalarına atfen, kırmızı bantla kapatan ve bu resmin olduğu tişörtler giyen Ermeniler, açıklamalarında, "Türkiye'nin geçmişe dair benzer 'soykırım' politikalarını halen sürdürdüğü ve Kürt nüfusa karşı askeri güç kullandığını" ileri sürdü.
Ermeniler, "Türkiye'nin kültürel mirasa zarar vermeye devam ettiği" iddiasında da bulundu.
Bu arada, protesto gösterisinin yakınında, siyahi bir Amerikalının hoparlörle konuşmasının Ermenilerin seslerini bastırması üzerine, Amerikan Ermeni Ulusal Komitesi'nin (ANCA) icra direktörü Aram Hamparian, siyahi Amerikalıya susması için para verdi.
İzci çocuklarla tekerlekli sandalyedeki bir yaşlının da getirildiği gösteride Ermeniler, üzerinde "Atatürk=Hitler, soykırımın kurucu babaları" yazan, Ulu Önder Atatürk'e hakaret içerici pankart açtı.
Türkler büyükelçilik önünde nöbet tutuyorÖte yandan, Ermenilerin 24 Nisan eyleminde, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği önündeki kaldırımı kullanmasını engellemek isteyen Türkler, pankartlarla binanın önündeki kaldırımda nöbet tutuyor.

ABD'de öğrenci olan Mehmet Tavan, geçen yıl da aynı yöntemi uyguladıklarını ve bu yüzden Ermenilerin karşı kaldırıma gitmek zorunda kaldığını söyledi.

"Burası ilk gelenin olacaktı, nefes almamız için Büyükelçiliğimizin önünü bırakamayız, burası bizim toprağımız" diyen Tavan, bazı Ermenilerin de civarda beklediğini, kendileri buradan ayrılırsa hemen büyükelçiliğin önüne yerleşeceklerini anlattı.

Tavan, "Sabahtan bu yana buradayız, bayrak yarışı gibi sırayla nöbetteyiz. Sabaha kadar nöbetimiz devam edecek, sabah da burada gösterimiz başlayacak" diye konuştu.


Ermenistan'da çirkin protesto!


Ankara ve Erivan'da gözler ABD Başkanı Barack Obama'nın yapacağı 24 Nisan konuşmasına çevrilmişken, Ermenistan'ın başkenti Erivan'da bir grup protestocu Türk bayraklarını yaktı. Erdoğan, Gül ve Davutoğlu'nun posterleri de ateşe verildi. Göstericiler Obama'ya "Sözünü tut, soykırım sözünü kullan" çağrısı yaptı, Türkiye aleyhine slogan attı.


(CNNTURK.COM) -- Ermenistan'ın başkenti Erivan'da bir araya gelen onbinlerce gösterici kent merkezinden Soykırım Anıtı'na yürüdü, Türkiye'ye "sözde soykırımı kabul edin" çağrısı yaptı.
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan da göstericilerin arasındaydı.
Ermenistan Devrimci Federasyonu Taşnaksütyun taraftarları olduğu belirtilen kişiler, Türk Bayrağı ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun posterlerini ateşe verdi.
Din adamlarıyla birlikte onbinlerce kişi, 1915'te ölenler için dua etti. Bazı Ermenilerin öldürülen gazeteci Hrant Dink'in fotoğraflarını taşıması dikkat çekti.
Göstericilerin gündeminde 'Türkiye ile askıya alınan protokol süreci' vardı.
Göstericilerden bazıları fikirlerini şu sözlerle açıkladı:
- "Bizler soykırımın kabul edilmesini istiyoruz ve Türkiye ile imzalanan protokoller bu sürece herhangi bir engel olamaz"
- "Eğer biz Türkiye ile ilişkilerimizi normalleştirirsek soykırımın tanınması süreci daimi olarak ertelenecektir. Ve soykırım kabul edilene dek Türkiye ile ilişkilerimiz gerçekten iyileşmeyecektir"
- "Ben cumhurbaşkanımızla aynı fikirdeyim. Sarkisyan Türkiye'yle ilişkilerin düzeltilmesi için her şeyi yaptı. Şimdi onların karar verme zamanı. Türkiye, soykırımı kabul ettiğinde, ilişkilerimizi düzelteceğiz. Cumhurbaşkanımız haklı."

AK Parti'den kınama

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, "Ermenistan'da bugün yapılan gösteriler sırasında bayrağımızın, Sayın Cumhurbaşkanımız'ın, Sayın Başbakanımız'ın ve Sayın Dışişleri Bakanımız'ın posterlerinin yakıldığı görülmüştür. Bu menfur eylemi şiddetle kınıyoruz" dedi.
Çelik, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Ermenistan'da bugün yapılan gösteriler sırasında bayrağımızın, Sayın Cumhurbaşkanımız'ın, Sayın Başbakanımız'ın ve Sayın Dışişleri Bakanımız'ın posterlerinin yakıldığı görülmüştür. Bu menfur eylemi şiddetle kınıyoruz. Bu eylemlerin Ermenistan devlet yetkililerinin önünde ve bir parti tarafından yapılmasını kaydediyoruz. Bayrağımıza ve Türk Devlet adamlarına donuk bu çirkin eylemlerin vicdanlarda mahkum olması kaçınılmazdır" dedi.
Washington'da da gösteriler vardı
Washington'da, Beyaz Saray'ın önünde de gösteriler vardı. Bir grup Ermeni kökenli gösterici, "Obama sözünü tut" pankartı taşıdı; "Soykırım sözünü kullan" çağrısı yaptı.
Ermeniler, Türkiye'nin Amerika'yı susturduğunu iddia etti; ağızlarına kırmızı bant taktı.
Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı Lübnan'da da binlerce kişi, Beyrut'taki Burc Hamut stadyumunda toplandı; Türkiye karşıtı sloganlar attı.cnntürk.com
Report Spam   Logged

Share on Facebook Share on Twitter

balkanturk
Guest
« Reply #1 on: May 02, 2010, 01:38:42 pm »

BU VATANI BÖLEMEK SİZİN NE HADDİNİZE KÖPEKLER !!! KAHROLSUN PKK !!!

<a href="http://www.fileden.com/files/2007/3/28/933434/Eyvah%20O%C4%9Ful.swf" target="_blank">http://www.fileden.com/files/2007/3/28/933434/Eyvah%20O%C4%9Ful.swf</a>


ŞEHİTLERİMİZİN RUHU ŞADOLSUN....
Report Spam   Logged
Kartal
Guest
« Reply #2 on: May 05, 2010, 06:47:19 am »

YouTube sansürü 2 yaşında

İnterneti ve çağı anlamakta güçlük çeken Türkiye, internete savaş açarak aslında 'harakiri' yapıyor.


İnternet Teknolojileri Derneği (INTED) Başkanı Mustafa Akgül, bugün ''YouTube yasağı''nın 2 yılını doldurduğunu bildirdi.

Akgül, yaptığı açıklamada, internetin marjinal problemlerine interneti yasaklayarak çözüm aramanın Türkiye'ye zarar verdiğini belirtti. ''Youtube yasağı''nın bugün 2 yılını doldurduğunu ifade eden Akgül, bunun internetten korkmanın, interneti ve çağı algılayamamanın, internete ilişkin düzgün yapılanma kuramamanın sonucu olduğunu savundu. Türkiye'nin internetle savaşarak ''harakiri yapmaya'' devam ettiğini öne süren Akgül, şunları kaydetti:

''Ülkemiz, interneti kontrol etmeye çalışan, Don Kişot vari internete savaş açan bir ülke görüntüsü çizmektedir. Yasaklar, en iyisinden, deve kuşu misali Türkiye'nin kafasını kuma gömmesidir. Bu yasak, bir mahkememizin yetkisini tüm dünya olarak görmesi nedeniyle devam etmektedir. Devlet ricali yasağı eleştirmekte, ama yasağı kaldıracak çabayı da hiç kimse göstermemektedir. 'Zararlı içeriği', yönetişim ilkeleri ışığında modern dünyaya paralel ve yurttaşları bilinçlendirerek büyük ölçüde çözmek mümkündür. Ülke olarak yasaklama refleksinden vazgeçip, interneti yaşamımızı kolaylaştırmak, demokrasimizi geliştirmek, toplumsal kalkınmayı sağlamak, dünya ile rekabet için kullanmaya odaklanmamız gerekir.''

Youtube yasağına konu olan 10 videonun yarısının kaldırıldığına, diğer yarısına ise Türkiye'den erişimin Youtube tarafından engellendiğine dikkati çeken Akgül, Türkiye'nin adı konmadan, dünya internetine savaş açtığını savundu. Yasakçı bir bakış açısıyla, dünyadaki tüm yer sağlayıcıların Türkiye'de kayıt olmasının istendiğini ifade eden Akgül, tedbir olarak verilen kararların, yargılama yapılmadan kesin karar gibi uygulandığını öne sürdü.

Akgül, açıklamasında, ''Ülkemiz, internetin potansiyelini kavrayamadığı için, matbaadaki gecikmeye benzer bir mantıkla, interneti yasaklamaktadır'' ifadesine yer verdi.

YouTube'un tüm dünyaya hizmet eden, günde 1 milyar videonun izlendiği bir web sitesi olduğunu vurgulayan Akgül, dünya üzerinde 9500 üniversitenin Youtube'u kendi ders malzemeleri için kullandığına işaret etti. 4 bini aşkın vakıf, 2300 banka ve 2300 enstitünün YouTube'u kurumsal bir dağıtım kanalı olarak kullandığını anlatan Akgül, şu bilgilere yer verdi:

''Youtube'da 'Türkiye' taranınca 320 bin, 'Turkey' taranınca da 476 bin video çıkıyor. Galatasaray için 107 bin, Fenerbahçe için 115 bin, Beşiktaş için 51 bin video var. İstanbul için 266 bin, Antalya, Alanya, Bodrum ve Marmaris için yaklaşık 7 bin video var.''

Youtube'u 2 yıldır kapalı tutmanın Türkiye'ye zarar verdiğini söyleyen Akgül, nesne temelli filtrelemenin kolayca yapılabileceğini ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun bunu yapacak mali, idari ve teknik beceriye sahip olduğunu belirtti.Erişim engeline karşı Opera!

Siber özgürlükler platformu cyber-rights.org.tr, Opera internet tarayıcısının Turbo özelliği sayesinde yasaklı tüm sitelere girilebildiğini, bu nedenle tarayıcıyı desteklediklerini açıkladı.
Türkiye’de engellenen web sitelerine erişim için DNS adresi değiştirmek veya vekil sunucu üzerinden bağlanmak gibi yöntemlere bir yenisi eklendi. Siber özgürlükler platformu Cyber-Rights.Org.TR, Opera internet tarayıcısının Turbo özelliği kullanılarak yasaklı sitelere erişim sağlanabildiğini, bu nedenle Opera kullanımını desteklediklerini açıkladı.

Dünya tarayıcı pazarında beşinci sırada bulunan Opera’nın Turbo özelliği kullanıldığında, engellenen web siteleri sorunsuz görüntülenebiliyor. Opera’nın Turbo özelliği web dolaşımını hızlandırıyor ve tarayıcı bu hızlandırmayı yaparken sıkıştırılmış web sayfalarını ülke dışında yer alan bir sunucu üzerinden indirme imkanı sağlıyor.

Dünya Basın Özgürlüğünü kutlama amacı ile bir mesaj yayımlayan siber özgürlükler platformu Cyber-Rights.Org.TR, bu özelliği nedeniyle Türkiye’deki bütün internet kullanıcılarını Opera web tarayıcısını kullanmaya davet etti.http://www.ntvmsnbc.com/
Report Spam   Logged
Kartal
Guest
« Reply #3 on: May 05, 2010, 06:48:19 am »


Bu yüzden Tayyip Erdoğan'a yönelik karmaşık duygular içindeyim. Bazı tavırları hoşuma gidiyor ama bu You Tube yasağı bence abartılı olmuş. Çin Google'yi yasakladı, Türkiye ise You Tube'yi.
Türkiye'nin Çin'e benzemesi pek hoş bişey değil.
Tabii You Tube'de her türlü pislikler var ama olumlu tarafları da var. Mesela Türk Müziğini ve Kültürünü daha fazla kişi Dünyaya tanıtır olurdu. Şimdi de upload yapanlar var ama çoğunluğu Avrupa'dan ve özellikle Almanya'dan. Herkes Proxy'nin ne olduğunu bilmiyor ve ayrıca proxy'lerin çoğunun internet hızı düşük. Hızlı bir bedava proxy bulmak zor.
Report Spam   Logged
Kartal
Guest
« Reply #4 on: May 21, 2010, 07:28:32 am »

Fransa'yı karıştıran film


Cannes Film Festivali'nde sona yaklaşırken, festivalde yaşanan politik tartışmalara bir yenisi daha eklendi. İkinci Dünya Savaşı sonrasında geçen ve Cezayirli militanların Fransa'ya karşı verdiği bağımsızlık mücadelesini konu eden Hors-la-loi (Kanun Dışı) milliyetçileri kızdırdı. Filmin Fransa tarihine saldırdığı iddia ediliyor.

Fransız kolonicileri tarafından yurtlarından edilen Cezayirliler'in Fransa'ya karşı verdiği militan savaşı konu eden filmi ve yönetmeni Rachid Bouchareb'i protesto etmeyi planlayan sağcı Ulusal Cephe partisi, yönetmeni tarihi çarpıtmakla da suçluyor. Milliyetçiler önümüzdeki günlerde festivali ve filmi protesto etmek için bir yürüyüş düzenleyecek.

Özellikle açılış sahnesinde yer alan Setif Katliam'ı görüntüleriyle dikkat çeken Hors la loi'nin aynı zamanda festivalin yarışmalı bölümünde yer alıyor olması da festivale duyulan tepkiyi artırdı. (AFP)

kaynak


Ermeni soykırımı yalandır diyenleri Fransa ''suçlu'' olarak görüyorken kendi yaptığı soykırımı ve kolonializmi inkar ediyor.
Bu haber fransızların iki yüzlülüğünün ne boyutta olduğunu gösteriyor.

Report Spam   Logged
Turkoaz
Newbie
*

Karma: +0/-0
Posts: 5« Reply #5 on: May 31, 2010, 11:01:01 am »

İsrail, Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırdı    

İsrail güçlerinin, ''Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım'' kampanyası kapsamında Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren 6 gemilik filoya müdahale etti.

SAAT: 17.46 - YARDIM GEMİLERİ ASHDOD LİMANINA ULAŞTI
Gazze'ye yardım götürmek için yola çıkan; ancak İsrail askerlerinin saldırısına maruz kalan bazı yardım gemilerinin, Ashdod limanına ulaştığı bildirildi. Limandan yayın yapan İsrail televizyonları, gemilerin uzaktan görüntüsünü gösterdi.

Öte yandan gemiyle yolculuk yapan İrlanda, Bulgaristan ve ABD'li ikişer eylemci, Belçika, İsveç, Fransa, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti uyruklu birer eylemcinin İsrail'den ayrıldığı, gemideki Türklerden ayrılmayı kabul eden 39'unun ise Türkiye'ye dönmek üzere beklediği öğrenildi. Ayrıca Aşdod Limanı'nın önünde bekleyen ve gemilerde vatandaşları bulunan ülkelerin diplomatların hâlâ limana sokulmadığı bildiriliyor.

SAAT: 16.13 - BM GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANIYOR

BM Güvenlik Konseyi, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasıyla ilgili olarak bugün toplanıyor.

SAAT: 16.05 - DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDA KRİZ MASASI OLUŞTURULDU
Gazze'ye yardım malzemesi taşıyan ve Türkiye dahil 34 ülkeden sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan yardım konvoyuna İsrail askerlerinin saldırmasına ilişkin gelişmeler, Dışişleri Bakanlığı tarafından yakından takip ediliyor.

Bakanlıktan yapılan duyuruda, gelişmelerin Dışişleri Bakanlığında oluşturulan kriz masası tarafından izlenip, değerlendirildiği, konvoyda yakınları bulunan vatandaşların, gelişmeler hakkında şu telefon numaraları üzerinden bilgi almalarının mümkün olacağı belirtildi:
(0) 312 292 11 66
(0) 312 292 24 72
(0) 312 292 24 73

SAAT: 15.54 - NETANYAHU'DAN ORDUYA 'TAM DESTEK'
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ordusuna, Gazze Şeridi'ne yardım taşıyan gemilere yaptığı kanlı saldırıda "tam destek" verdi.

İsrail Başbakanlığından yapılan açıklamada, Kanada'da bulunan Netanyahu'nun İsrail'in üst düzey diplomatik ve güvenlik yetkilileriyle telefonda görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, Netanyahu'nun bu görüşmelerde orduya "tam destek" verdiği kaydedildi.

SAAT: 15.45 - BİR GRUP İSRAİLLİ GAZETECİ, GELİŞMELERİ İZLEMEK ÜZERE TÜRKİYE'YE GELDİ
İsrail Deniz Kuvvetleri tarafından ''Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım'' kampanyası kapsamında Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren 6 gemilik filoya uluslararası sularda yapılan saldırının ardından İsrailli bir grup gazeteci gelişmeleri izlemek üzere Türkiye'ye geldi.

THY ait uçakla Tel Aviv'den İstanbul'a gelen 2 basın mensubu, Atatürk Havalimanı'nda Türk gazetecilerin sorularını karşılıksız bıraktı.

Öte yandan, aynı uçakla İstanbul'a gelen Türk yolcular ise erken saatlerde havalimanına gittikleri için, olaylardan haberleri olmadığını belirtirken, ilk kez çok sıkı güvenlik önlemleri ile karşılaştıklarını ifade ettiler.

SAAT: 15.42 - MAVİ MARMARA'NIN AŞDOD LİMANI'NA GETİRİLMESİ BEKLENİYOR
İsrail'in sabaha karşı kanlı bir operasyon düzenlediği yardım gemileri, Aşdod Limanı'na çekiliyor.

Limanda halihazırda ancak 2-3 geminin bulunduğu belirtilirken, en fazla yolcunun bulunduğu "Mavi Marmara"nın da kısa süre içinde limana çekilmesi bekleniyor.

Gemideki yolcuların kimlik kontrollerinin yapıldığı ifade edilirken, Aşdod Limanı dışında halen Türkiye'nin yanı sıra gemilerde vatandaşları bulunan İngiltere, Yunanistan, İrlanda, İsveç, Norveç, Almanya ve diğer bazı ülkelerin büyükelçilik ve konsolosluk yetkililerinin beklediği de bildirildi.

Sabah saatlerinden bu yana kapalı tutulan limanın önünde bekleyen yabancı ülke temsilcilerine, ilerleyen saatlerde içeri girmelerine izin verilebileceğinin söylendiği öğrenildi.

Bu arada, gemideki Türk yolculara pasaport veya diğer kimlik işlemlerinde yardımcı olması amacıyla Türkiye kökenli bir Yahudi'nin de görevlendirildiği belirtildi.

Limandan bir yetkili ise yolcuların gruplar halinde limanda önceden hazırlanan tesislere getirildiğini, bazılarının tutuklandığını söyledi, ancak ayrıntı vermedi.

Öte yandan, liman önünde toplanan bir grup Yahudi milliyetçisinin protesto gösterisi yaptığı, ayrıca İsrail Ulusal Gençlik Hareketi üyesi oldukları bildirilen küçük bir grubun da Tel Aviv'deki Türkiye Büyükelçiliği önünde gösteride bulunduğu ifade edildi.

Göstericilerin Gazze'ye kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit'e atıfta bulunarak, "Gilad bizim için savaştı, biz de Gilad için savaşacağız" yazılı pankartlar taşıdığı ve sloganlar attığı, daha sonra pankartları büyükelçiliğin karşısına bırakarak ayrıldığı öğrenildi.
Report Spam   Logged
Turkoaz
Newbie
*

Karma: +0/-0
Posts: 5« Reply #6 on: May 31, 2010, 11:06:10 am »

Yunanistan'da İsrail'e tepkiler çığ gibi büyüyor


Yunanistan'da İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yönelik saldırılarına protestolar arka arkaya geliyor.

Yunan hükümetinin tepkisinden sonra, sivil toplum kuruluşları ve partiler düzenleyecekleri gösterilerle İsrail'i protesto edecek.

Yunanistan Savaşı Durdurun Koalisyonu, İsrail'in neden olduğu trajediyi protesto amacıyla bugün 19:00'da İsrail'in Atina Büyükelçiliği önünde bir protesto gösterisi organize etti. Partilerin de destek vereceği gösteriye, binlerce kişinin katılması bekleniyor.

Yunan siyasi partileri de, İsrail'in neden olduğu krize tepki gösterdi. Ana muhalefet Yeni Demokrasi, yaşananlardan duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve İsrail'i kınadı. Muhalefet partilerinden Sol İttifak (Sinaspismos) da, İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren 50 ülkeden gönüllüye karşı yaptığı saldırı ile işlediği cinayetlere sert tepki gösterdi. Sol İttifak, Yunan hükümetine de çağrıda bulundu ve rehineler ile bütün gemilerin serbest bırakılması için girişimlerde bulunmasını istedi. Sol İttifak, Yunan vatandaşlarını bu akşam üzeri 19:00'da İsrail Büyükelçiliği önünde yapılacak gösteriye katılmaya da çağırdı. Bu arada Sol İttifak Atina milletvekili Theodoros Dritsas, İsrail'in neden olduğu gerginlik ve Yunan hükümetinin yaptığı girişimleri konusunda Dışişleri Bakanı'nın cevaplaması talebiyle bir soru önergesi verdi.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) de yayınladığı açıklamada, İsrail'i Gazze'ye yardım götüren insanlara karşı yaptığı vahşi cinayet saldırısı nedeniyle suçladı. KKE, Yunan halkına mağdur Filistinlilere destek çıkmaları mesajı verdi.

Tüm İşçiler Militan Cephe Sendikası (PAME), İsrail'in saldırılarını ağır ifadeler içeren bir bildiriyle kınadı. PAME, 1 Haziran'da Atina'nın büyük meydanlarından Omonya'da 18:30'da bir protesto gösterisi düzenleyeceğini duyurdu. Protestolar kapsamında göstericiler, İsrail'in Atina Büyükelçiliği'ne yürüyecek.

Yunan Savunma Bakanı Evangelos Venizelos, İsrail Büyükelçisi'ni bakanlığa çağırdı. Görüşme öncesi açıklamalarda bulunan Venizelos, "Bugün çok zor bir gün yaşıyoruz." dedi. Yunan Savunma Bakanı, Yunanistan ve İsrail arasında devam eden ortak askeri tatbikatın sona erdiğini İsrail büyükelçisine resmen iletecek. Son gelişmeler hakkında büyükelçiden açıklama isteyecek. Bu arada Yunanistan, İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı'nın yarın başlaması beklenen Atina ziyaretini de iptal etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Gazze'ye yardım götüren gemilerde bulunan Yunan vatandaşlarının sağlık durumuna ilişkin kendilerine bir bilgi verilmediğini duyurdu. Farklı kaynaklar, MAVİ MARMARA gemisinde bulunan bir Yunan vatandaşının yaralandığını bildirmişti.

Yunan televizyon ve internet haber siteleri, İsrail'in saldırılarını ilk haber olarak verdi. Bütün tarafların tepkilerini aktaran basın-yayın organları, Türkiye'nin sert çıkışına geniş yer verdi.

http://zaman.com.tr

İSRAİL'İN TERÖRİST DEVLET OLDUĞUNU HERKEZ ANLADI
Report Spam   Logged
asker
Global Moderator
Sr. Member
*****

Karma: +3/-0
Posts: 434« Reply #7 on: August 06, 2010, 01:33:07 am »

En Az Avrupalı, En Çok Laik' Türkler

İspanya'nın en önemli bankaları arasında yer alan BBVA'ya bağlı olan BBVA Vakfınca yapılan ankete göre, diğer katılımcılara göre, ''Kendini en az Avrupalı hisseden, Avrupa'da en az seyahat eden, ahlaki değerlere en fazla sahip çıkan, laikliği en fazla savunanlar'' Türkler oldu.

AB üyesi Bulgaristan, İtalya, Polonya, İspanya, Danimarka, Belçika, Fransa, Yunanistan, Portekiz, İsveç, İngiltere, Almanya ile Türkiye ve İsviçre'de yapılan ankette, vatandaşlara Avrupa ve Avrupa kimliği ile olan bağı, ekonomik ve siyasi değerler, ahlaki ve dini konulardaki görüşleri soruldu.

Türkler, kimliğini en çok yaşadığı kent, bölge ve ülkesiyle özdeşleşmiş olarak görürken, 14 ülke arasında kimliğini Avrupa'yla özdeşleştirenler arasında 10 üzerinden 3,5 ile Türkler, en alt sırada yer alırken, onu 4,4 ile İngilizler ve 5,4 ile Fransızlar izledi. Ankete katılan Türklerin yüzde 87,7'si kendisini sadece ''Türk'' olarak hissettiğini belirtti.

14 ülkeden katılımcılar arasında ''Kendimi ülke bayrağıyla özdeşleşmiş hissediyorum'' seçeneğine en fazla ''evet'' diyenler Türkler olurken, uluslararası spor müsabakalarında bir sporcunun ya da takımın aldığı başarıdan ülkesi için en büyük gururu duyanlar da 9,2'lik oranla Türkler oldu. ''Başka kıtanın vatandaşı olacağıma Avrupa vatandaşı olmayı tercih ederim'' görüşüne ''evet'' diyen Türklerin oranı ise 4,5 olarak belirtildi. Ayrıca Türkler, 7,7 gibi yüksek bir oranla, ekonominin kontrolünde devletin çok önemli bir rol oynaması gerektiğini savunanların başında geldi.

Bu arada 14 ülke arasında laikliği en çok savunanlar 8,9 oranıyla Türkler olurken, devlet ve din işlerinin ayrılması konusunda 12 AB ülkesinin ortalaması 7,3 olarak belirtildi. Buna rağmen ''Ahlaklı hareket etmek ve değerlere sahip olmak için bir dine inanmak gerekir'' görüşüne 14 ülke arasında en fazla destek veren Türkler oldu.

Öte yandan okullarda ve üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılmasına Türkler ''yüzde 43,6 evet, yüzde 39,9 hayır ve yüzde 9,8 bilmiyorum'' yanıtını verirken, bu oranlar kipanın serbest bırakılmasında ''yüzde 22,1 evet, yüzde 57 hayır ve yüzde 8,9 bilmiyorum'', haç sembollerinin serbest bırakılmasında da ''yüzde 27,4 evet, yüzde 55 hayır ve yüzde 8,6 bilmiyorum'' olarak çıktı.

''Eşcinseller arasında evlilik, evlenmeden çocuk sahibi olma, cinsel ilişki açısından eşi aldatma, ötanazi, kürtaj, boşanma'' gibi ahlaki konulara en çok karşı çıkan Türkler olurken, onu Yunanlılar ve Polonyalılar izledi.
 (Anadolu Ajansı) 03.08.2010 22:01 [
Report Spam   Logged

KARTAL
Full Member
***

Karma: +0/-0
Posts: 234« Reply #8 on: September 25, 2010, 08:43:18 am »

İngiltere'de Kur'an yakıldı!

LONDRA - İngiltere'nin kuzeyinde, Kur'an-ı Kerim yaktıkları iddia edilen 6 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, Kur'an olmasından şüphelenilen bir kitabın yakılma görüntülerinin internet sitesi YouTube'da yayınlanması üzerine, İngiliz polisi harekete geçti.

Görüntülerde, eylemi yapan kişilerin yüzlerinin kapalı olduğu belirtilirken, "bunlar, Afganistan'daki askerlerimiz için" diye bağırdıkları kaydedildi.


Gateshead polisinin yaptığı açıklamaya da yer verilen haberde, eylemin 11 Eylül'de yapıldığının tahmin edildiği ve zanlıların internetteki görüntüler nedeniyle değil, Kur'an yaktıkları iddiasıyla gözaltına alındığı ifade edildi.

Kur'an yakma tartışmaları, Florida'da bir rahibin 11 Eylül saldırılarının yıl dönümünde Kur'an yakacağını açıklamasıyla gündeme gelmişti.

Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon'un uyarılarının ardından rahip, bu eylemi yapmaktan vazgeçmişti.

Ancak ABD'de bazı kişiler yine de 11 Eylül'de Kur'an yakmıştı.

yav bu adamların askerleri ne arıyor Afganistan'da???
Report Spam   Logged

KARTAL
Full Member
***

Karma: +0/-0
Posts: 234« Reply #9 on: October 02, 2010, 11:50:02 am »


Türkiye Facebook yöneticisini şaşırttı

Türkiye, 22.6 milyon kullanıcıyla ABD, İngiltere ve Endonezya’dan sonra Facebook’ta 4’üncü sıraya yerleşti. Türkiye nüfusunun yüzde 29.16’sının kullandığı Facebook Teknoloji’nin Başkanı Bret Taylor, Türkiye’nin şirketin ekonomisi ve ürünlerinin başarısı için önemli olduğuna dikkat çekerek, yüksek kullanıcı sayısını yorumladı: “Oldukça sosyal bir ülke olmalısınız. Bu çok ilgi çekici bir durum”

Dünya genelinde 500 milyonu aşkın kullanıcıya sahip sosyal paylaşım sitesi Facebook’un en gözde ülkeleri arasına 22.6 milyon kullanıcıyla Türkiye de girdi. Türkiye, ABD, İngiltere ve Endonezya’dan sonra Facebook’un kullanıcı sayısına göre sıralamasında 4’üncülüğe yerleşirken, Türkiye’de nüfusun yüzde 29.16’sı Facebook kullanıcısı haline geldi.

Vatan gazetesinin haberine göre, Facebook Teknoloji Başkanı (CTO) Bret Taylor, Türkiye’nin sosyal iletişim ağlarına olan ilgisine övgülerde bulunarak, “Türkiye’de yüksek oranda friendfeed ve Facebook kullanıcısı var. Oldukça sosyal bir ülke olmalısınız. Bu çok ilgi çekici bir durum” diye konuştu.


Sosyal medya sitesi friendfeed’in kurucusu ve eski Google çalışanı olan, bir süre önce Facebook’ta üst düzey yönetime getirilen ve Facebook’taki yeniliklere yön veren birimin başında yer alan Taylor, New York’ta düzenlenen Web 2.0 Expo konferansında Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı. Taylor, Türkiye’nin Facebook kullanımının en yüksek olduğu ülkelerden biri konumuna geldiğini hatırlatarak, “Türkiye bizim ekonomimiz ve ürünlerimizin başarısı için önemli bir ülke” değerlendirmesini yaptı.

Taylor, Türkiye’de genç nüfusun yüksek olduğunu ve kullanıcı potansiyeli ile dikkat çekici bir ülke konumunda bulunduğunu belirterek, Türkiye gibi yoğun Facebook kullanılan ülkelerin ürünlerin gelişiminde rehberlik yaptığını vurguladı.

ABD’den sonra İtalya ve Türkiye’nin ‘friendfeed’ kullanımında ön sıralarda yer aldığını da kaydeden Taylor, Türklerin sosyal medya sitesine ilgisini takdir ettiğini söyledi. Bret Taylor, “Sosyal medya kullanıcılarının profillerine ayırdığı zaman ve emeği takdir ediyoruz” açıklamasını yaptı. Türkiye’de youtube gibi yasaklamalarla ilgili olarak da Taylor, “Facebook felsefi olarak iletişime açıklıktan yana. Birçok ülkede varız ve uluslararası bir şirket olarak her ülkenin kanunlarına göre hareket etmeye çalışıyoruz” dedi.

Her gün Facebook kullanıcılarının 200 milyonu siteye giriyor ve ortalama 55 dakika geçiriyor.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in hayatını anlatan ve 1 Ekim’de vizyona giren “The Social Network” adlı filmin çok geniş bir kesim tarafından izlenmesi bekleniyor. Filmi merakla bekleyenlerden biri de Facebook yöneticisi Bret Taylor. Taylor, “Film bir kurgu. Ancak çalıştığınız şirketle ilgili bir film varsa elbette merak ediyorsunuz. İzlemeden de yorum yapmak istemem” dedi. Film, 500 milyonluk kullanıcı potansiyeli ile dikkatleri çeken Facebook’un kuruluş ve kuruluşundan sonraki yaşanan sıkıntıları anlatıyor.
Report Spam   Logged

asker
Global Moderator
Sr. Member
*****

Karma: +3/-0
Posts: 434« Reply #10 on: October 28, 2010, 05:54:40 pm »

Türkiye'de BlackBerry Telefonlara Yasak Geliyor

BTK dün çıkan yasayla kriptolu BlackBerry’nin üreticisi RIM’den kodları istiyor. Bu kodlar verilmezse BlackBerry’lerde e-posta mesajlaşma trafiği kapatılacak. RIM hiçbir ülkeye kodlarını açmadı.

Türkiye kodlu ve kriptolu haberleşmeyle ilgili yeni yönetmeliği çıkardı. Bundan böyle kodlu veya kriptolu iletişim cihazlarının üreticileri Türkiye’de iş yapmak istiyorsa bu ürünlere ait olan kod veya kripto algoritmasını ve anahtarları Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) teslim etmek zorundalar. Aksi taktirde Türkiye’de bu ürünlerin kullanımı yasaklanacak. İlgili kodlar BTK tarafından muhafaza edilecek.

Bu düzenleme hiç şüphesiz en çok cihazlarını dolayısıyla üretici firma Kanadalı RIM’i ilgilendiriyor. Çünkü BlackBerry’ler e-posta üzerinden mesajlaşma trafiğini kriptolu olarak yapıyor. Nokia, iPhone veya piyasadaki diğer cep modellerinde böylesine bir sistem kullanılmıyor.

Acarer: Yasayı uygularız

BTK Başkanı Tayfun Acarer, BlackBerry’nin de (RIM) Türkiye’de yasalara göre iş yapacağını bu yüzden en kısa sürede ilgili kodları BTK’ya teslim etmesi gerektiğini söyledi. Acarer, böylesine bir gelişme olmazsa BTK olarak yürütme organı olduklarını ve yasayı uygulayacaklarını belirtti.

RIM’in “Hiçbir ülkeye ayrıcalık yapmayız, kodları vermeyiz” açıklamasından yola çıkıldığında Türkiye’ye özel bir uygulamayla kodları vermesi beklenmiyor. BTK’nın tavrı bu duruma eklendiğinde yakında BlackBerry’lere Türkiye’de yasak geleceğini söyleyebiliriz. Kurum olarak RIM yetkilileriyle görüştüklerini, bir yol bulmak adına çalışma yürüttüklerini açıklayan BTK Başkanı Acarer, mevzuata uyulması gerektiğini, bunun gerçekleşmemesi halinde böylesine bir yasağın gündeme geleceğini söyledi. Acarer, RIM’e bu konuda bir süre vermeyeceklerini çünkü yasanın yürürlükte olduğunu da hatırlattı. Bu yönde bir yasak BlackBerry’nin başta e-posta yoluyla mesajlaşma olmak üzere, anlık mesajlaşma ve internete girme hizmetlerinin önünü kesiyor. Bu yasak telefon görüşmelerini ve SMS’i kapsamıyor.

BTK Başkanı Acarer, kripto yönetmeliğiyle ortam dinlemeleri yapan cihazları da ciddi denetim altına alacaklarını böylece buradaki kanunsuz durumun da önüne geçileceğini ifade etti.

Türkiye’de yeni bir yönetmelikle BlackBerry’lere yasak gelebileceğini Milliyet, ağustos başında yazmıştı. BTK Başkanı Tayfun Acarer, o dönem Milliyet’e yaptığı açıklamada “Türkiye’de de yurtdışındaki uygulamalara benzer kısıtlamalar olabilir” demişti.

Kanadalı RIM: Hiçbir ülkeye ayrıcalık yok kodları vermeyiz

RIM üst seviyede güvenlik standartlarına sahip olduklarını, Kanada, İngiltere, Avusturya, Avustralya ve Yeni Zelanda’da hükümet birimlerinden onay olan bu sistemin, uluslararası pek çok güvenlik sertifikasını taşıdığını belirtiyor. Şirket bu sistemin kripto ile korunduğunu bildiriyor. Hiçbir ülkeye özel uygulama yapmadıklarını ifade eden şirket, “Dünya genelindeki tüm BlackBerry kurumsal çözümü tek olup, var olduğumuz hiçbir pazarda değiştirilememektedir. Tarafımızca bir ülkenin devletine özel olarak sunulan bir şeyin diğer ülkelerin devletlerine sunulmadığını ifade eden veya etmiş olan her türlü iddia asılsızdır” diyor. RIM, BlackBerry’lerdeki güvenliğin, üç aşamalı DES (veri şifreleme standardı) veya AES (ileri şifreleme standartları) veri şifrelemeyle sağlandığını belirtiyor ve BlackBerry’deki mesajları kendilerinin bile görmediğini açıklıyor.

BlackBerry neden tuttu?

BlackBerry, ‘push’ (itme) teknolojisini kullanarak, e-posta mesajlarının kullanıcının hiçbir şey yapmasına gerek kalmadan otomatik olarak cihazda görünmesini sağlıyor. Bu yöntem sıkıştırılmış GPRS kullandığından, düşük maliyetle tüm e-posta’lara anlık olarak ulaşılmasını sağlıyor. Aynen bilgisayarda olduğu gibi sistem açık olduğunda kullanıcı tüm e-posta’larına ulaşabiliyor. Tam takım klavyenin yanı sıra takvim, rehber ve ajanda gibi uygulamaların bilgisayarla senkronize olarak kullanılması BlackBerry’nin cazibesini artırıyor.

Diğer ülkelerde de tartışma konusu

Ulusal güvenlik gerekçesiyle iş dünyasının en popüler cep telefonlarından BlackBerry’lere Suudi Arabistan, Hindistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri de erişim yasağı getirmeyi planlıyor. Bu ülkeler ve son olarak Türkiye mesajların yurtdışında takip ediliyor olmasından rahatsız.

Yakın zamanda Avrupa Komisyonu, ve birkaç büyük banka ile yatırımcı kuruluş bundan böyle yönetim kanadında BlackBerry cihazların kullanılmayacağını duyurmuştu. BlackBerry ayrıca, Fransa’da istihbarat birimleri tarafından da veto yemişti. Bunun ardından Nicolas Sarkozy ve bakanlar BlackBerry sistemlerini kullanmayı bırakmışlardı. ABD’de ise Blacberry tutkunu Başkan Barack Obama’ya istihbarat birimleri önce “Kullanmayın” demiş. Obama’nın ısrarı üzerine ABD kriptonun üzerine kendi ilk kademe güvenlik sistemini yerleştirerek Başkan’ın bu cihazı kullanmasına göz yummuştu.

Neden kripto sistemi var?

- BlackBerry cihazlar üzerinden gönderilen e-posta’ların karşı taraf yerine öncelikle RIM’in Kanada ve İngiltere’deki mesaj merkezlerine gitmesi, gizlilik ve bilgi güvenliğiyle ilgili soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

- Kullanıcıların bilgisayardaki e - posta’lara anlık olarak ulaşmasını sağlayan bu sistemde özel bir yazılım kullanan BlackBerry, tüm postaların öncelikle kendi sunucularına (server) gelmesini istiyor.

- Kullanıcıların e-posta’larını Kanada ve İngiltere’de bulunan “mesaj merkezlerinde” depolayan BlackBerry, ardından bunları küçülterek, hızla tüm e-postaları karşı tarafa iletiyor.

- Bazı devletler ulusal güvenlik gerekçesiyle mesaj trafiğinin izleniyor olmasına karşı çıkıyor, sistemi takip etmeyi talep ediyor.

- BlackBerry cephesi sistemin kriptolu olduğunu, mesajları kendileri dahil kimsenin açamayacağını bildiriyor.

Patronlar kullanıyor

BlackBerry cihazları dünyada 41 milyonu aşkın kullanıcı tercih ederken Türkiye’deki kullanıcı sayısı 400 bini buluyor. Turkcell, Vodafone ve Avea abonelerine BlackBerry hizmeti sunuyor. Olası bir yasak durumunda ilgili erişim engelleri operatörler tarafından uygulanacak. Bir operatörün üst düzey yöneticisi, 400 bin rakamını doğrularken, olası erişim engelinin kurumsal tarafta, iş dünyasında olumsuz sonuçlar doğurabileceğinin altını çiziyor. Üst düzey yetkili, “Bu cihazlar artık iş dünyasının birer parçası, bırakın orta kademeyi, yöneticileri, Güler Sabancı, Ali Koç, Ferit Şahenk gibi patronlar BlackBerry kullanıyor, işlerini bu cihaz üzerinden yönetiyor. Böylesine bir yasağı düşünemiyorum” diyor.
Report Spam   Logged

Analizator
Sr. Member
****

Karma: +1/-0
Posts: 262


« Reply #11 on: January 26, 2011, 08:51:50 am »

Ukrayna ile vizesiz dönem için ilk imza

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’nın Başkenti Kiev’e yaptığı ziyarette ilk olarak Meçhul Asker Anıtı’na çelenk koydu. Erdoğan, Devlet Başkanlığı Askseri Kıtası’nı Ukrayna dilinde, “Vitayu” (Merhaba) diye selamladı. Erdoğan, 4 bakan ve 600 işadamıyla birlikte geldiği Ukrayna’da karşılıklı 6 anlaşma imzaladı. Erdoğan, birçok alanda işbirliği anlaşmasını imzalarken, Ukrayna Devlet Başkanı Victor Yanukoviç ile vizelerin kaldırılması konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı. Ukrayna birlikte vizesiz giriş yapılan ülke sayısı 56’ya yükselecek.

http://www.milliyet.com.tr/-koalisyon-geri-birakir-/siyaset/haberdetay/26.01.2011/1344176/default.htm

Report Spam   Logged
ADEM 1
Newbie
*

Karma: +1/-0
Posts: 41


ERKEKLIK BILEK DEGIL-YUREK ISTER...!!!


« Reply #12 on: February 04, 2011, 09:15:02 am »


  Sevgili Devre Arkadaşlarım ve Dostlarım,    Aşağıda üst düzey bir bürokrat arkadaşımdan aldığım iletiyi bilgilerinize ve yakın ilginize sunuyorum. Saygılarımla,    Mekadonya konsolosunun ricası "önemlidir" LÜTFEN  Mümkün olduğunca çok kimseye gönderelim...
 
MAKEDONYA'NIN YUNANİSTAN'A AİT OLMADIĞININ ANLAŞILMASI İÇİN
İÇİN LÜTFEN OY KULLANALIM

Sizden aşağıdaki linki olabildiğince çok kişiye göndermenizi ve alıcılara "Is Macedonia Hellenic?" sorusuna "NO " yanıtını vermelerini rica etmeni önemle istirham ediyorum.
Zira dost ve kardeş Makedon toplumu, Türk halkının desteğine ihtiyaç duymaktadır. Maalesef şu anda YES cevabı daha fazladır.
Bu durum Yunanistan'ın tezine hizmet etmektedir...
Makendonyayi yunan kopeklerinden kurtalarim..

http://www.topix.com/forum/world/macedonia/TAAAAFN23PMGMJ147 Report Spam   Logged

ELESTRICI OLMAK SADECE COZUM GETIRMEMEKLEN KALMAZ - YASADIGIMIZ DUNYAYA KARSI BIZI DAHA OFKELI,GUVENSIZ KILAR..!!!
Analizator
Sr. Member
****

Karma: +1/-0
Posts: 262


« Reply #13 on: February 25, 2011, 01:45:34 pm »

Unutmayalım, unutturmayalım!!!
http://seyretmelik.com/oradaydim-belgeseli-1989-bulgaristan-gocu/20407862

Report Spam   Logged
OTTOMAN
Hero Member
*****

Karma: +0/-1
Posts: 978« Reply #14 on: February 25, 2011, 02:26:27 pm »

Unutmayalim, unutturmayalim

Fakat bu korkuyla yasamak ne kadar surer?  Bu tarihi tabii ki de unutmayacagiz ama bu korkuyu cocuklarimiza asilamiyormuyuz acaba?

Acaba daha ne kadar uyuyacagiz, uyutulacagiz? Srbest fikirler ne zaman olusacak acaba iclerimizde?

Bu konusan arkadasin vatani Bulgaristan oldugunu kim soyliyecek ona?
Acaba inanip kabul edecek mi?

Acaba daha ne kadar bekliyecegiz aramizdan Serbest Korkmazlarin cogalmasini?

Ne zaman VATAN kelimesinin anlami sigindigip da kirtulmus saydigimiz yerin olmadigini anlayacagiz?
Ne zaman VATANin kenlarimizin terlerimizin dokuldugu yer oldugunu anlayacagiz?

NE ZAMAN? NE ZAMAN?
Report Spam   Logged
Pages: [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by EzPortal
Bookmark this site! | Upgrade This Forum
Free SMF Hosting - Create your own Forum

Powered by SMF | SMF © 2016, Simple Machines
Privacy Policy