
Северно-кипърската турска република, съкратено СКТР (на турски: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti или KKTC), е държава, заемаща северната част на остров Кипър. Нарича се Турска федеративна държава Северен Кипър от 1975 до 1983 г.
СКТР е отделена от останалата част на Кипър посредством буферна зона. Линията, разделяща острова на два сектора (така наречената Зелена линия), се охранява от контингент на ООН (ЮНФИКИП).
Столицата на СКТР е северната част на град Никозия (Lefkosa).Населението на Северен Кипър наброява около 400 хил. души, живеещи на площ от 3 355 кв. км., включително и малкия анклав Еренкьой. Мнозинството от населението на СКТР са етнически тюрки, които се делят на две общности: на местните кипърски тюрки и континентални тюрки преместели се да живеят в Кипър от Турция.
Създаване на Република КипърРепублика Кипър е създадена през 1960 г. след предоставянето ѝ на независимост от метрополията Великобритания. На гръцката и турска общност са им гарантирани равни възможности за участие в управлението на новата държава. Осигурени са им места в правителствените и граждански институции. Според Договора от 1960 г. гаранти за съществуването на новата държава са Великобритания, Гърция и Турция.
Междуобщностен конфликт и конституционна кризаПрез декември 1963 правителството на Кипър се разпада. Започва конфликт между кипърските гърци и кипърските тюрки. В резултат на правителствената криза кипърските тюрки си губят постовете в кипърските правителствени институции. С продължаването на конфликта кипърските тюрки, които населяват предимно селските райони, са блокирани в етнически анклави, заобиколени от компактни гръцки киприоти. Това положение продължава 11 години до момента на разделянето на острова. В този период между двете кипърски общности избухват множество стълкновения и конфликти, в резултат на които на няколко пъти изострят отношенията между Гърция и Турция, които са на границата на обявяването на война, особено по времето на инцидента в град Erenköy, а също и през 1967 г., когато кипърските гърци нападат районите с кипърско тюрки население в южната част на острова.
Военният преврат в Гърция от страна на черните полковници и турската военна мироналагаща операция Атила-1 и Атила-2През юли 1974 г. при поддръжката на гръцката военна хунта на острова се извършва военен преврат. Кипърският президент архиепископ Макариос III Кипърски е отстранен от власт, а контролът над острова преминава в ръцете на превратаджията и яростен туркофоб Никос Сампсон, представител на гръцката комунистическа организация EOKA, която води терористични действия с цел териториалното присъединяване на Кипър към Гърция, или така наречения еносис. Опасявайки се от действителното присъединяване на острова към Гърция и в съответствие с Договора от 1960, на 20 юли 1974 г., Турция изпраща свои бойни части в Кипър. След турската мироналагаща операция, военният преврат претърпява поражение, което на свой ред довежда до падането на кипърската гръцка военна хунта и връщането на власт на архиепископ Макариос III Кипърски. Въпреки възстановяването на статуквото Турция отказва да изтегли войските си с необходимостта от защита на кипърските тюрки. Този отказ е възприет от международната общност като нарушение на Договора за гаранциите и така остров Кипър се оказва разделен на северна част, контролирана от Турция и южна част, намираща се под контрола на кипърските гърци. През 1983 г. Северно-кипърската турска република обявява независимост.
От федерация към независимостНа 13 февруари 1975 г. е провъзгласена тюркска федеративна държава Северен Кипър (ТФДСК) с което кипърските тюрки се опитват да възобновят идеята за федеративен държавен модел, но гръцката общност под внушението на гърция и запада на острова пред необходимостта на създаването на нова обща федерална държава я отхвърлят. Тази идея не намира подкрепа нито сред кипърската гръцка общност, нито в ООН или сред международната общност както се е е и очаквало. След осем години неуспешни преговори с Република Кипър, Северът обявява своята независимост през 1983 г. Новата само-провъзгласила се държава се нарича Северно-кипърска турска република (СКТР). Декларацията за независимост на Северно-кипърската турска република (СКТР) е отхвърлена както от Република Кипър, така и от ООН както се е очаквало.