Кой е Удроу Уилсън.Това е двадесет и осмият Президент на САЩ, от 1913 до 1921 година. Представител на научните среди, Президент на университета в Принстън. През 1919 г. Удроу Уилсън е удостоен с Нобелова награда за мир. 14-те точки изразяват желанието на Удроу Уилсън за установяване на траен и справедлив мир в Европа и в целия свят след Първата световна война. Основополагащи са принципите на равноправие и справедливост при разрешаване на междудържавните спорове, като водещи трябва да са историческите наследство, народността на населението в спорните територии. Но справедливостта е последното нещо, с което се съобразяват победителките. Договорите (Версайският договор) са така изготвени и подписани, че победените са ощетени и ограбени за сметка на победителите. Не става въпрос само за територии, но и за икономически репарации, политически и военни ограничения и международна изолация.
Диктатът на победителите е до такава степен брутален и вулгарен, че става основа и на последвалата Втора световна война. Един от лозунгите на нацистите в Германия, е да се отмени промени несправедливия мирен договор от 1919 година. Неслучайно германският представител, който го подписва, казва на излизане от залата: "Това не е мир, а примирие за 20 години." Много лошо, но вярно пророчество. Точно след 20 години на 1 септември 1939 г. официално започва Втората световна война.
14-те точки се оказват наивни за европейската политическа действителност от онова време. Те са така формулирани, че да защитават интересите и на победените държави, а това е в пълно противоречие с политиката на победителите. Както великите сили - Великобритания и Франция, така и по-малките държави-победители като Сърбия, Румъния и Белгия искат да присвоят повече в територии, и да получат по-големи репарации и договорни политически клаузи.
Мирните договори са изготвени без участието и знанието на победените държави. Техните делегации са изолирани от процеса, и дори една от друга, а след изготвянето на текстовете на мирните договори, те само са извикани за да ги подпишат, и то отделно една от друга.