Serbest Forum
February 27, 2024, 09:41:58 pm
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
 
  Home Help Gallery Staff List Login Register  

KIRCI ALI Efsanesi

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: KIRCI ALI Efsanesi  (Read 1736 times)
OTTOMAN
Hero Member
*****

Karma: +0/-1
Posts: 978« on: December 07, 2010, 05:51:12 am »

kirci ali

günümüz özbekistanın'da bulunan buhara kentinde, çok başarılı bir öğrenci olan ali adlı öğrenci derslerinde olduğu kadar avcılıkta da adından söz ettirir. bu sebeple kendisine kırcı ali denmeye başlanmıştır.

takip eden yıllarda, garbın çok ilerisinden, "uzak asya'dan, akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan" topraklardan gelen yeni fetih haberleri, ta buhara'da duyulmuş ve hilal'i daha ilerilere, balkanlara, götürmek içinde yeni askerlere ihtiyaç olduğu yönünde duyumlar gelmiştir.

bu duyuralara kulak verenlerden biri de avcılığı ile göz dolduran kırcı ali olmuştu. sultan murad'ın komutası altında balkanlarda seferlere katılan ali, gösterdiği cesaretten dolayı komuta mertebesinde yükseldikten sonra feth ettiği yerlerden biri olan rodop dağlarına geldiğinde bu bölgeye yerleşme kararı vermişti.

halk ve asker arasında saygıyla karşılanan bu kişi öldüğünde onun yerleşimiyle başlayan göçlerle birlikte küçük bir kasaba haline gelen bölgeye, gelecekte "kırcaali'ye" dönüşecek olan "kırcıali" adı verilmesi ise halk meclisinde karar verildi.

buhara kökleri düşünüldüğünde bektaşi olduğu şaşılmayacak bir gerçek olan kırcı ali, böylece şimdinin bulgaristan türklerinin, eskinin ise sadece türklerinin, çoğunluğunun yaşadığı bu bölgeye adını da vermiş oldu.

türbesinin bugünkü yeri bilinmemektedir.
Report Spam   Logged


Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by EzPortal
Bookmark this site! | Upgrade This Forum
Free SMF Hosting - Create your own Forum

Powered by SMF | SMF © 2016, Simple Machines
Privacy Policy