Serbest Korkmaz
Global Moderator
Hero Member
   
Karma: +4/-0
Posts: 845
|
 |
« on: September 04, 2010, 11:53:51 pm » |
|
България да престане да се подиграва с помаците. Поради факта, че няма мохамеданска религия вписването на графа "българи-мохамедани" е подигравка с тези наши съграждани и е напомняне за "възродитилните процеси" над тях. Факт е, че огромна част от помаците се имат именно за помаци. Това, че една малка част от тях се българеят не прави всички помаци българи.
С грубата си намеса в помашките души България прогони много от тези мирни, трудолюбиви хора от територията си. Днес хиляди помаци с гордост се наричат и испанци и американци, но мнозинството от тях категорично поради натрапване отказват да се наричат българи.
P.s.- Подигравка с помаците ще е отсъствието на графа помаци при преброяването на населението. От тази подигравка най-много ще загуби България, защото за сетен път ще докаже, че нищо старо не е забравено и че някои от нейните граждани са по маловажни и неравностойни от други.
Запишете графа : Помаци в преброяването. Не нарушавайте Конституционното право за самоопределение на тези граждани на България. Категорично, Не на подигравката с нашите съграждани и религиозни братя и сестри помаците.
Родена съм в Босна, говоря африкански и съм от херцеговския етнос
Публикувано от Мариана Атанасова на 3 септември 2010 в категория Любопитни. RSS 2.0.
Много са гафовете в анкетите за пробното преброяване на населението. Много етноси, много вероизповедания, много възможни и невероятни въпроси, с още по-невъзможни отговори. Кампанията по преброяването стартира неподготвена, и завари преброяващите се още по-неподготвени.
Като най-голям гаф изпъква българо-мохамеданския етнос. Пред него дори и африканския език бледнее. Всъщност, противоречието в „българо-мохамеданин“ ражда най-много спорове. Те българи ли са или мохамедани? Това не означава ли просто „помак“? И как е възможно да са и двете едновременно?
Преди години познавах едно момиче от Мадан, скромно и тихо, с руса коса и сини очи. Грам турски не знаеше, казваше се Севда, родена беше в смолянската болница, говореше отличен български и въпреки това много държеше да уточни, че е туркиня. Противоположен пример на този са живущите около и в Шумен. Там български почти не се говори. Трябваше да питаме за пътя към едно село веднъж – забрадените и ошалварени жени мълчаха като пукали, а минаретата на джамиите цепеха небето като космически ракети. В крайна сметка стигам до логичния извод, че това са хора, които не са мохамедани, но не се определят и като българи.
Интересно, дали от невнимание или незнание съставителите на въпросната анкета са пропуснали простичкия факт, че етнос е едно, а народност – съвсем друго. И в никакъв случай едното не може да формира другото. Или казано направо – религията не може да формира етнос. По време на турското робство, продължило цели пет века е имало случай на насилствена смяна на религията, но това в никакъв случай не означава, че се е променил и етнос. Мисля, че не е необходимо да припомням какво точно значи етнос, но все пак ето едно кратко определение: Етнос – обособила се група от хора на базата на общ език, раса, клутура или религия. Религията е важен, но не е задължителен елемент за обособяването на един етнос.
Българо-мохамеданите са хора, чиито деди насилствено са приели исляма като религия. Но след като няма религия „мохамеданство“, защо не ги наричаме „българо-ислямци“? Алах е всичко за тях, Мохамед в просто пророк… И в крайна сметка, защо е необходимо да има разни сложни думи, когато в случая наистина става въпрос за „помаци“? Някои от по-младите „българо-мохамедани“ се сърдят, ако ги наречеш „помак“. Спомням си преди много години, в квартала ни живееше един господин – висок и светъл, със сини очи. Всички му викаха „Помака“. Уважавана и почитана личност беше. Така и не разбрах как всъщност се казваше, но нямам спомени да имал нещо против това обръщение…
Много сложно става. И прекалено абсурдно. И понеже явно кашата е пълна, ако продължа да я раздухвам, съвсем ще объркам положението. Признавам си, че се пробвах да попълня въпросната анкета. Отказах се. Не желая да преброявам пробно. Когато му дойде времето, тогава ще го мисля. А до тогава нека НСИ има грижата да коригира грешките и да оправи противоречията от рода на вероизповедание „дъновисти“. „Бялото братство“ наистина е религиозна общност, и като такава е регистрирана в България, но в нея могат да членуват хора, които вярват в Бог, Христос, Буда, Аллах, дори и такива, които абсолютно са убедени в съществуването на еднорози…
|