Serbest Forum
March 20, 2025, 04:46:22 pm
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
 
  Home Help Gallery Staff List Login Register  

Уикилийкс

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Уикилийкс  (Read 375 times)
asker
Global Moderator
Sr. Member
*****

Karma: +3/-0
Posts: 434



« on: December 02, 2010, 08:26:30 am »

Уикилийкс

Уикилийкс: България е мафиотска държава!

Британският вестник "Гардиан" публикува разкрития на сайта "Уикилийкс" от кореспонденция между американски дипломати, които засягат нашата страна. Изводите, които се посочват в кореспонденцията са, че организираната престъпност е един от най-сериозните проблеми в България, съобщава АСН.

Организираната престъпност е един от най-сериозните проблеми, пред които е изправена България. Прането на пари, трафикът на наркотици и фалшифицирането на пари спъват икономическото развитие. Това пише в публикуван от уебсайта "Уикилийкс" поверителен доклад на бившият американски посланик в България Джеймс Пардю.

Организираната престъпност продължава да е широко разпространена в много области на живота в България въпреки международните и вътрешните усилия. Дейността на организираната престъпност стои в основата на корупцията и неефективността на съдебната система. До момента съдебната система не е наказала нито една значима фигура от престъпния свят, се казва в документа с дата 7 юли 2005 г.
   
Посочва се, че евентуално забавяне на приемането на България в ЕС би било катастрофално от политическа гледна точка и че ЕС може да използва членството като средство да накара България да предприеме по-сериозни действия срещу организираната престъпност и корупцията, поради което се изразява надежда, че в близките години положението в страната ще се подобри.
   
В доклада се казва, че криминалните групи в България се занимават с трафик на наркотици, проституция, изнудване, рекет, финансови престъпления, кражби на автомобили, трафик на крадени автомобили, а също с трафик на хора с цел сексуална експлоатация, фалшифициране на пари, измами с кредитни и дебитни карти. Много групи осъществяват легален бизнес, през който перат приходите от незаконните си дейности. Организираната престъпност оказва корумпиращо влияние върху всички институции, включително правителството, парламента и съдебната система, се казва в доклада.

Престъпни фигури правят дарения на всички големи политически партии, за да запазят влиянието си, а някои се опитват "да си купят път към коридорите на властта". Някои добре известни бизнесмени, свързани с организираната престъпност, влагат своето богатство в спортни клубове, строителни фирми и финансови институции.

Според доклада Русия продължавала да има значително влияние върху българската икономика посредством вноса на петрол, природен газ и ядрено гориво.
Report Spam   Logged

Share on Bluesky Share on Facebook

asker
Global Moderator
Sr. Member
*****

Karma: +3/-0
Posts: 434



« Reply #1 on: December 02, 2010, 08:29:59 am »

Интерпол постави създателя на "Уикилийкс" в списъка на най-издирваните

Интерпол постави създателя на сайта "Уикилийкс" Джулиан Асандж в списък на най-издирваните лица, след като шведските власти издадоха заповед за неговия арест по подозрения в сексуално насилие, съобщи Асошиейтед прес.

Международната полицейска организация с централа в Лион издаде така наречената "червена бележка" за родения в Австралия Асандж. Това е равносилно на включването му в списъка на най-издирваните заподозрени.

Решението на Интерпол се очакваше, след като в средата на ноември шведски съд одобри искане за привикването на 39-годишния Асандж за разпит. "Червената бележка", която беше публикувана на сайта на Интерпол, вероятно ще затрудни пътуването му в чужбина.

Асандж, чието местонахождение е неизвестно, е заподозрян в изнасилване, сексуален тормоз и незаконно принуждаване към секс. Той отхвърля обвиненията, които произтичат от срещата му с две жени при посещение в Швеция през август.
Report Spam   Logged

asker
Global Moderator
Sr. Member
*****

Karma: +3/-0
Posts: 434



« Reply #2 on: December 03, 2010, 11:18:26 am »

"Уикилийкс" - революцията в новините

Пентагонът заяви, че оценката за размера на щетите, които изтичането на секретните документи за войната в Афганистан е нанесло на националната сигурност, може да отнеме седмици. Необходими бяха само няколко минути обаче, за да се прецени ефектът от публикуването им върху начина, по който хората получават новини.

Организацията “Уикилийкс” (WikiLeaks) публикува над 90 хил. документа на своя сайт, но за да си гарантира, че те ще привлекат внимание и ще получат широк отзвук, ги сподели първо с американския в. “Ню Йорк таймс”, лондонския в. “Гардиън” и германското сп. “Шпигел”.

Този епизод подчертава как интернет и социалните мрежи отреждат централни роли в журналистиката на групи, които допреди няколко години не съществуваха, и как традиционните медии все още играят ключова роля при анализирането и разпространяването на новините. Той показва също как запазената марка на тези медии, въпреки техния помръкващ блясък в епохата на интернет, може да засили значението на новините във възприятията на хората според това какво място им е било отделено.

Въпросът е дали “Уикилийкс” е журналистика - термин, чиято гъвкавост бе изпробвана от организации, поместващи материали в блоговете и “Туитър”, докато световната Мрежа заплашва финансирането на традиционните медии и отслабва контрола им върху публикуването на новини.

Не знам как да нарека това, което “Уикилийкс” прави, и не го казвам с пренебрежение, казва Пол Стайгър, главен редактор на организацията за разследваща журналистика “ПроПублика” и бивш отговорен редактор на “Уолстрийт джърнъл”. По думите му това е ново явление.

И докато вестници като “Ню Йорк таймс” се придържат към исторически жалони от рода на “всички новини, които стават за публикуване” и съобщават вестите “без страх или пристрастие”, основателят на “Уикилийкс” Джулиън Асанж заяви за “Шпигел”: “Изпитвам удоволствие да помагам на уязвимите и да мачкам негодниците.

Сайтът му публикува хиляди документи от източници, които според организацията разобличават корпоративната и правителствената корупция. Тя помести видеоклип на американска хеликоптерна атака в Ирак през 2007 г., в която бяха убити около десет души, включително двама журналисти от Ройтерс.

“Уикилийкс” изрази ясно мнението си, като нарече нападението “косвено убийство”. Заради това видео сайтът обра толкова критики, колкото и САЩ за самата атака. Някои обвиниха организацията, че е монтирала кадрите избирателно, за да подсили гледната си точка, макар че, честно казано, традиционните медии търпят подобни обвинения от столетия.

В последния случай “Уикилийкс” привлече внимание към афганистанските документи, като ограничи първоначалното им разпространение до традиционните средства за информация, които, макар и да не се радват на всеобщо доверие, са световноизвестни с качеството на журналистиката си.

Решението им да подхванат темата с документите гарантира, че тяхното въздействие ще се усети по целия свят, въпреки че според мнозина наблюдатели в тях няма почти нищо ново. Броени минути след публикуването им, линкове към материалите се появиха в “Туитър”, блогърите започнаха дискусии по тях, а новинарските сайтове препредадоха историите.

Колкото по-важно и по-голямо е изтичането на информация, толкова по-малък е шансът то да бъде отразено както трябва, ако бъде обнародвано незабавно и за всички, заяви на пресконференция в понеделник в Лондон слабият 39-годишен мъж с дълга побеляла коса. Асанж няма дом и отсяда при приятели по света. Неговата мрежа по думите му включва 800 временни доброволци и 10 хил. “поддръжници”.

“Уикилийкс” разчита на сървъри в няколко държави, чието законодателство осигурява по-голяма защита на разкритията на организацията, съобщи “Ню Йорк таймс”. Страницата на “Уикилийкс” в “Туитър” посочва местоположението й като “навсякъде”. Според статия, излязла през юни в “Ню Йоркър”, австралиецът Асанж и колегите му използват кодирани комуникации и подозират, че са следени .

В известен смисъл “Уикилийкс” разбива на пух и прах традиционните начини за правене на новини. Експертите по журналистика наричат това “краудсорсинг” - да използваш мрежа от хора, които се ровят в документи, вместо да разчиташ на самотен разследващ репортер, който се среща с “Дълбокото гърло” на някой паркинг.

В този случай “Уикилийкс” ангажира мрежата си със сортиране на документите, но нае по същество “Ню Йорк таймс”, “Гардиън” и “Шпигел” като отдели за сверяване на фактите и гаранти на качеството на информацията - форма на сътрудничество, която не се бе случвала преди появата на интернет.

Ако “Уикилийкс” беше поместила сама целия материал, до който се беше добрала, щяха да я обвинят в пълна безотговорност, смята Едуард Васерман, професор по медийна етика в университета “Вашингтон и Лий” в Лексингтън, щата Вирджиния. “Тогава организацията в никакъв случай нямаше да придобие такава известност и да получи сегашната публичност.”

 БТА
Report Spam   Logged

asker
Global Moderator
Sr. Member
*****

Karma: +3/-0
Posts: 434



« Reply #3 on: December 03, 2010, 11:21:53 am »

Изтече запис, уличаващ американски военни в стрелба срещу цивилни

Изтеклият засекретен видеозапис на американската армия, показващ атака на хеликоптери "Апачи" през 2007 г. в Багдад срещу група мъже, някои от тях невъоръжени,  е автентичен.

Това е потвърдил висш американски военен пред "Асошиейтед прес".

Засега обаче няма официално потвърждение от Пентагона.

Видеото бе разпространено от "Уикилийкс" (WikiLeaks) - организация, известна с това, че публикува секретни документи, за да разобличава правителствени и корпоративни злоупотреби.

Оттам съобщиха, че са получили кодирания видеозапис на атаката от 12 юли 2007 г. от анонимен военен "издайник" и са успели да разбият кода.

Източникът на "Асошиейтед прес" е потвърдил, че записът, публикуван на сайта WikiLeak.org е на стрелба на 12 юли 2007 г. в източен квартал на Багдад от два хеликоптера на сухопътните сили.
още по темата
Четирима US морски пехотинци обвинени за убийство на 24 цивилни в Ирак
2 коментара към статията 2 | Статията е разгледана 2033 пъти2033
Нападение в Кабул, има убити служители на ООН
3 коментара към статията 3 | Статията е разгледана 1792 пъти1792


Сред иракчаните, които се предполага, че са убити при атаката, са и двама журналисти - фотографът на "Ройтерс" Намир Нур-Елдийн, 22-годишен, и неговият шофьор Саид Чмах, както и две деца.

Филмът от камерата на борда, съпроводен със запис на разговора между пилотите, показва поглед от въздуха към група от около девет движещи се мъже на площад в квартал Ню Багдад.

Камерата проследява двамата репортери, докато екипажът идентифицира тяхното оборудване като оръжия. Хеликоптерът открива огън първо по малката група, а когато след минути пристига микробус и спира, за да помогне на ранените, стреля и по него.

Когато на мястото пристигат пехотинците, от колата изнасят дете и американските войници говорят, че ще бъде изпратено в местна болница. Чува се глас от кабината да произнася:

"Те сами са си виновни, че вкарват децата си в боя".

За инцидента бе съобщено, но записът не е публикуван. Вътрешното разследване заключава, че американските войници са действали адекватно.

Репортерите, които са се смесили с бунтовниците, са трудно различими. Освен това бунтовниците често снимат с видеокамери и фотоапарати атаките си срещу международните сили, за да ги използват за обучение и пропаганда, изтъква разследването.

Това, което пилотите сметнали за РПГ, всъщност било фотоапарат със специален дълъг обектив за далечен обхват, а камерата приличала на Калашников, преметнат през рамото. Записът и снимки от ицидента били показани на редактори от Ройтерс в Багдад на 25 юли 2007 г. неофициално.

Офицерите им казали, че агенцията трябва да подаде молба по Закона за свободата на информацията, за да получи копие, което било сторено същия ден.

От "Ройтерс" не потвърждават, че на записа са убитите репортери, макар че един от мъжете носи на рамото си нещо, което прилича на камера.

Главният редактор Дейвид Шлезинджър заяви само, че смъртта на двамата е илюстрация за опасностите на военната журналистика и трагедиите, които може да последват.

Говорител на "Уикилийкс" обаче изрази несъгласие с оценката на американската армия. Според него ако тези убийства са законни по силата на правилата за водене на войната, то тези правила са дълбоко погрешни.

Пилотите действат, сякаш играят на компютърна игра и тяхното желание е само да спечелят повече точки за по-високо ниво, заяви той.

Записът е достъпен на сайта http://www.collateralmurder.com/.

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=2889471
Report Spam   Logged

Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by EzPortal
Bookmark this site! | Upgrade This Forum
Free SMF Hosting - Create your own Forum

Powered by SMF | SMF © 2016, Simple Machines
Privacy Policy