Serbest Forum
April 19, 2024, 12:15:03 pm
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length

Home Help Gallery Staff List Login Register  

Haklar; BG nere, TR nere???İbretlik

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Haklar; BG nere, TR nere???İbretlik  (Read 994 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Analizator
Sr. Member

« on: October 12, 2010, 06:02:57 am »

İBRET OLSUN!!!

Milliyet gazetesinde 12.10.2010’da çıkan bir makalede kürtlerin istekleri yer almaktadır.
Bu istekleri Bulgaristan şartlarına göre aşağıdaki isimleri değiştirerek uyarladım.
Bunula Bulgaristandaki ve Türkiyedeki etnik grupların hak mücadelesinin  karşılaştırmalı olarak gözönüne getirmektedir.Velhasıl Bulgaristandaki Türklerin  Türkiyedeki Kürtlere erişebilmesi için daha çook somun ekmek yemeleri gerekir.
Makalenin aslı linktedir.

Hani BG Avrupa Birliği üyesiydi? Bulgaristanda Türk Müslüman topluluğunu Gencev gibi eski DS hainleri mi yönetecek.Yeter artık!!! Bulgaristanın desteklediği Kürtler kadar olamıyoruz, ama onlar bize iyi bir örnek oluyor.
Yazıklar olsun böyle kadere Angry

Yapılan değişiklikler:
BDP – DPS
Batman – Kırcaali
Kürtler – Türkler
Kürdistan – Deliorman-Rodoplar
Kürtçe- Türkçe
Kürdistan-Bulgaristan
Türkiye-Bulgaristan

DPS Grup Başkan Vekili ve Kırcaali Milletvekili Bengi Yıldız , Türk  sorunun çözümü konusunda formül hazırladıklarını beliterek, “Bu sistem içerisinde Türkler  Deliorman ve Rodoplar’da, Özerk Deliorman- Rodoplar’da  kendi dillerini birinci dil olarak kullanacak. Birinci resmi dilleri Türkçe olacak, ikinci dilleri de Bulgarca  olacak” dedi.
Türk  Dili Eğitim Hareketi’nin Türkçe eğitim için başlattığı imza kampanyasında toplanan 4 bin imza, Milli Eğitim Müdürlüğü evrak servisine teslim edildi. Milli Eğitim Müdürlüğü çıkışında konuşan DPS  Grup Başkan Vekili ve Deliorman-Rodoplar  Milletvekili Bengi Yıldız, Türk  sorununun çözümü konusunda formül hazırladıklarını anlattı. Yıldız, şöyle dedi:
“Hareketimiz, mücadelemiz, Türk sorununu çözme noktasında önerdiği formulasyon şudur. Demokratik Bulgaristan özerk Deliorman-Rodoplar ve Bulgaristanın bütün alanlarının birçok özerk bölgeye ayrılarak, merkezi yönetimin yetkilerinin önemli ölçüde yerele aktarıldığı, yerelin söz ve karara hakim olduğu bir yönetim biçimi. Bu sistem içerisinde Türkler Deliorman ve Rodoplarda  , Özerk Deliorman-Rodoplar’da dillerini birinci dil olarak kullanacaklar. Birinci resmi dilleri Türkçe  olacak, ikinci dilleri de Bulgarca olacak. Yani hem Bulgarca hem Türkçe  öğrenecekler. Bunun bu şekilde kabul görmesi lazım.
Tabii Bulgaristanın genelinde resmi dili Bulgarca kullanacak ama bize göre Bulgaristanın  tüm bölgelerinde ikinci dil olarak Türkçe’nin  öğretilmesi lazım. Bu sistem Türk  coğrafyasını sömürge bölgesi yapmaktan vazgeçmeleri gerekir. Valisi, kaymakamı Türkçe bilmiyor, Emniyet’i Türkçe  bilmiyor, öğretmeni Türkçe bilmiyor ve ‘Sizi yöneteceğiz’ diyorlar. Bu halkın dilini anlamayanlar, bu halkın sorununu da anlayamaz. Dolayısıyla anadil gibi meşru bir talebin, artık ötelenecek, ertelenecek bir durumu yoktur.”
Türkler’in  açıkça ana dilinde eğitimi istediğini anlatan Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bugün de arkadaşlarımız 4 bin dilekçe ile milli eğitimi müdürlüğüne müracaat edecek. Türkler  ana dillerinde eğitim görmek istiyor. Dilekçemizi resmi makamlara ileteceğiz”
http://www.milliyet.com.tr/-turkce-ikinci-dil-olacak-/siyaset/haberdetay/12.10.2010/1300356/default.htm

Report Spam   Logged

Share on Facebook Share on Twitter

KARTAL
Full Member

« Reply #1 on: October 12, 2010, 06:30:14 am »

Helal olsun kürt kardeşlerime! Hak böyle aranır. İnşallah onlardan bizler de bi ders almış oluruz.
Türkiye onlara 24 saatlik televizyon hakkı verdi hemde Devletten bizim bulgarlar 7 dakikayı çok görüyor ama suç bizim. Evet bizim. Biz kürtler gibi olsak bulgar şovenistleri uyku uyuyamazdı.
Ben kürtleri haksız görmüyorum tabii onlar da yüzyıllardır anadolu da yaşamış bi halktır. Milli mücadelede Türkiye uğruna binlerce şehit vermiş bir halktır. Ne zannediyorsunuz Sarıkamışta ruslarla savaşırken şehit olan onca Ana evladı sadece Türk müydü? Hayır Kürtler de vardı.
Mesela Urfa neden Şanlı Urfa? Fransızları püskürten kimler? Urfa'da kimler yaşıyor?

Tabii kürtlerin türkelrden ayrılmasını istemem. Türk Kürtsüz ya da Kürt Türksüz olmaz - birlikte güçlüyüz aksi halde perişan oluruz.

Tabii PKK ermeni ASALA örgütünün devamıdır. Bir ermeni oyunudur. Kürtlerin bunlara uymaması gerekir ama ne yazık ki aldananlar var.

Kürtlerin partileri kürtleri savunurken bizim sözde ''türkler'' bi tek ceplerini doldurmaya düşünüyor ondan bu haldeyiz.

Zaten türkler kürtler gibi olsa şu anda halkımız Sofyaya yürür ve önce Ahmet Doğanı asardı sonra da bi kaç polis kafası dağıtırdı sonra tabii Molotov kokteylleri ile bir kaç banka tutuşturur sonra da belediye otöbüsüne molotov atardı bak nasıl işler düzeliyor ama bizim düşüncemiz böyle:
BENİ SOKMAYAN YILAN BİN YIL YAŞASIN

...yaşasın o zaman
Report Spam   Logged

OTTOMAN
Hero Member

« Reply #2 on: October 12, 2010, 01:47:12 pm »

KARTAL Kardes

Kurt meselesine gelince Bulgaristanda bu ornek yanlis oldu galiba. Bulgaristanda buna benzer bir durum olamaz. Olmamasi lazim. Bunu ornek olarak dahi konusmamamiz lazim.
Bulgaristanda haklari alacak insan yok halbuki onlar zaten verilmis ve bulgaristandaki turkler azinlik statusunde degil hukuken onlar cogunluk icindeler. Yani mecliste oy coklugu ile iktidari ele gecirebilir ve istedikleri degisiklikleri yapabilirler.
Ben anlayamiyorum buradaki konusmalarinizi. halen turkleri neden azinlik olarak goruyorsunuz. Oyle olmasini mi istiyorsunuz?
Bulgaristanda turkler cogunluk hukukuna sahipler bu duruma gore diger bulgar vatandaslariyla her hangi bir farki yoktur.
Bunu bozmak icin her turlu oyunlar yapilabilinir. Cunku bu durum diger bulgar vatandaslarinin hosuna gitmiyor. Kendileri halkimiza siz azinliksiniz imaji veriyorlar.
Turkce  televizyon kanallari radyo kanallari acilabilinir buna yasak yoktur.
Bulgaristanda resmi dil slavca da olsa bu kolayca degisebilir artik anlamaniz gerekiyor nasil.

Acilabilinecek baska bir parti azinlik partisi mi olmasini istiyorsunuz? yeni parti azinliklari temsil eden bir parti olamaz. Diger partiler gibi bir bulgaristan yasalarina uygun parti olacaktir.
Anayasaya uygun calismasi gerekecek ve her hangi bir anayasal degisikligi ancak referandum yoluyla yapabilecektir.

Azinlik statusune dusmek istersek yazalim pankartlari BİZ BULGARİSTANDA AZİNLİK BİLE DEGİLİZAZİNLİK OLMAK İSTİYORUUUUUZ diyelim.

bazi Bulgar vatandaslari gibi roman kardeslerimize yardim veriyorlar diye mahkemeye basvurarak roman olmak istemislerdi.

KARTAL kardes kurt ornegi yanlisti ve insallah benzer durum bulgaristanda yasanmaz.

İktidara gelip bulgaristani gercekten asil sahipleri olarak yonetebilecegimizi dunyaya gostermek lazim.

Report Spam   Logged
Analizator
Sr. Member

« Reply #3 on: October 13, 2010, 07:36:46 am »

KARTAL Kardes

Kurt meselesine gelince Bulgaristanda bu ornek yanlis oldu galiba. Bulgaristanda buna benzer bir durum olamaz. Olmamasi lazim. Bunu ornek olarak dahi konusmamamiz lazim.
Bulgaristanda haklari alacak insan yok halbuki onlar zaten verilmis ve bulgaristandaki turkler azinlik statusunde degil hukuken onlar cogunluk icindeler. Yani mecliste oy coklugu ile iktidari ele gecirebilir ve istedikleri degisiklikleri yapabilirler.
Ben anlayamiyorum buradaki konusmalarinizi. halen turkleri neden azinlik olarak goruyorsunuz. Oyle olmasini mi istiyorsunuz?
Bulgaristanda turkler cogunluk hukukuna sahipler bu duruma gore diger bulgar vatandaslariyla her hangi bir farki yoktur.
Bunu bozmak icin her turlu oyunlar yapilabilinir. Cunku bu durum diger bulgar vatandaslarinin hosuna gitmiyor. Kendileri halkimiza siz azinliksiniz imaji veriyorlar.
Turkce  televizyon kanallari radyo kanallari acilabilinir buna yasak yoktur.
Bulgaristanda resmi dil slavca da olsa bu kolayca degisebilir artik anlamaniz gerekiyor nasil.

Acilabilinecek baska bir parti azinlik partisi mi olmasini istiyorsunuz? yeni parti azinliklari temsil eden bir parti olamaz. Diger partiler gibi bir bulgaristan yasalarina uygun parti olacaktir.
Anayasaya uygun calismasi gerekecek ve her hangi bir anayasal degisikligi ancak referandum yoluyla yapabilecektir.

Azinlik statusune dusmek istersek yazalim pankartlari BİZ BULGARİSTANDA AZİNLİK BİLE DEGİLİZAZİNLİK OLMAK İSTİYORUUUUUZ diyelim.

bazi Bulgar vatandaslari gibi roman kardeslerimize yardim veriyorlar diye mahkemeye basvurarak roman olmak istemislerdi.

KARTAL kardes kurt ornegi yanlisti ve insallah benzer durum bulgaristanda yasanmaz.

İktidara gelip bulgaristani gercekten asil sahipleri olarak yonetebilecegimizi dunyaya gostermek lazim.

Otoman Kardeşim, BG'de yaşayan Türklerin kendi kültürünü yaşamakta, ana dilinde eğitim, sosyal hayatta ayırımcılık,
parti ve dernek kurmada gibi alanlarda hiç sıkıntıları yoksa o zaman problem yok.
Bulgaristanda yaşayan Türk-Müslüman topluluğun birçok ikili ve uluslararası sözleşmelerle azınlık olarak hak tanınmıştır.
Bu durumu menfi ( negativ) olarak görmeni pek anlamıyorum. Yakın tarihe kadar hatta şimdi de Bulgarlar burada Türk yok
zorla müslümanlaştırılmış bulgarlar var demiyor mu? Türkleri reddetme ve eritme politikası sona erdiğini sanmak aşırı iğimserlik olarak görüyorum. Unutmayalım ki gerektiği durumlarda anavatan Türkiye, orada yaşayan Türklerin haklarını savunmak için ileri sürdüğü tek hukuki dayanak bizzat bu anlaşmalar ve sözleşmelerdir. Gelecek bizlere negibi sürprizlerlerle karşılaştıracağını şimdiden kestiremeyiz. Ecdadımıza hürmeten tedbiri elden bırakmaya kimsenin hakkı yoktur diye düşünüyorum.
Bulgaristanda yaşayan müslüman topluluğun diyanet işleri seçilmiş biri tarafından yönetilmesi gerekirken hala eski bir DS ajanının elinde olması yeterince manidar değilmidir./ Selamlar /

Report Spam   Logged
OTTOMAN
Hero Member

« Reply #4 on: October 13, 2010, 10:48:50 am »

Analizator kardes

tespitlerine katiliyorum.
Fakat bu tespitleri her kes yapabilir ve hatta sagir sultanda bilmektedir. Bu durumu degistirmek icin sadece buna benzer tespitler yetmiyor. Bununla ilgili durum degistirmek icin calismalar gerekiyor.
Varsayalim bizler muslumanlastirilmis bulgarlar olalim bu sefer onlar bizden degildir bunun farkinda degiller.
Bir de bizim dinimizin kararini onlar mi verecek acaba ne olsun diye?
Evet bunu degistirmek icin sadece defalarca tespit yapilmasi gerekmiyor artik calismak gerekiyor.
Biliyorsun problem tespitle degil karsina cikinca cozume gidilmelidir.

Sen Bulgaristana gittin hukuki cercevelerde bir sey yapmak istedin ve karsina bir problem ciktiginda bunu hep beraber cozelim.

Ben diyorum bulgaristanda turkler azinlik icinde degil onlar hukuki cogunluk olarak degerlendiriliyorlar.

Ben hatta diyorum Bulgaristan devletine karsi etnik tespit davasi acilsin ve asil bulgarlarin kimler olduklari tespit edilsin ve is oradan baslasin.
60 larda baslayan bulgaristan vatandaslari bulgardir kampanyasi bu gun meyvelerini vermistir.

Cunku burada kendilerine bulgar diyen halbuki bulgar olmayan o kadar cok azinlik var ki onlar da haklarini arasinlar onlara da hak verilsin onlar da kendi geleneklerini goreneklerini serbestce yerine getirebilsinler.
Meselya Makedon azinligi vardir, meselya sayilari 1 milyonu asan rom vatandaslari var onlarin da dili gelenekleri vardir. Onlara azinlik demek yanlis olur degil mi?

Bence bulgaristanda bu aciklamalar mahkeme karari ile ve bilirkisiler tarafindan yapilmasi lazim. Gercekler bir gun gun isigina cikacaktir ve o zaman gercekten isler karisabilir.

Bulgaristandaki turkler kimden hak isteyecekler? İstemek yanlistir verecek bir makam yok bunu her kes anlamasi lazim. Ayriyetten hak verilmez senin orneginde oldugu gibi hak alinir.
Bulgaristanda hukuk haklarimizi almaya yetiyor. Bunun uzerine gdilmelidir.

Saygilarimla
Report Spam   Logged
Analizator
Sr. Member

« Reply #5 on: October 20, 2010, 01:48:41 am »

Türkiyedeki kürtler Türk mahkemelerinde  kendilerini kürtçe savunmak istiyorlar.

Yani kıyaslamak gerekirse Kırcaalideki mahkemede bizim soydaşlraımız kendilerini Türkçe olarak savunacaklar.
Hadi hayırlısı!!! Grin

http://www.aktifhaber.com/kck-davasinda-kurtce-krizi-343581h.htm
Report Spam   Logged
Serbest Korkmaz
Global Moderator
Hero Member

« Reply #6 on: October 20, 2010, 10:39:27 am »

Türkiyedeki kürtler Türk mahkemelerinde  kendilerini kürtçe savunmak istiyorlar.

Yani kıyaslamak gerekirse Kırcaalideki mahkemede bizim soydaşlraımız kendilerini Türkçe olarak savunacaklar.
Hadi hayırlısı!!! Grin

http://www.aktifhaber.com/kck-davasinda-kurtce-krizi-343581h.htm

Kurtler basarir. Onlar cesur bir millet. Bizim ahmed seytana satilmis turkler korkaklarin teki. Bizimkiler  daha dogrulan yalnicin farkina varamiyor.
 Komunist ve soykirimcilara yalaklik yapmaktan baska ellerinden hic birsey gelmiyor. Su an Bulgaristan Turkleri dunyada en zayif ve satilmis  turkler. Ben onlari turk ve musluman yerine saymiyorum nedense peygamber Mohamed ve Atamiz Atatutkun sozlerinden disari cikmislar.
Report Spam   Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: