Serbest Forum
March 29, 2024, 08:01:54 am
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length

Home Help Gallery Staff List Login Register  

Nedim İbrahim Gencev Kimdir?

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Nedim İbrahim Gencev Kimdir?  (Read 1231 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
asker
Global Moderator
Sr. Member

« on: September 07, 2010, 03:15:42 am »

Nedim İbrahim Gencev Kimdir?

Bulgaristan'da Müslümanlara karşı en ağır zulüm ve baskı uygulamalarının yapıldığı tarihlerde Jivkov yönetimi tarafından Bulgaristan'daki Müslümanların baş müftülüğüne getirilmiş olan Nedim İbrahim Gencev bu göreve getirilmeden önce Kırcaali müftülüğü görevini yürütüyordu. Ondan önce de Bulgaristan'ın gizli polis teşkilatında çalışıyordu. Bu yönünü son olaylarla ilgili olarak yaptığı açıklamasında kendisi de itiraf etti. Ama Gencev açıklamasından "gizli polis teşkilatında çalıştım" demiyor da sadece "polis teşkilatında çalıştım" diyor ve ilave ediyor: "Ama asla ihanet etmedim". Her şeyden önce Müslümanlara ağır bir şekilde zulmedildiği o dönemde Bulgaristan polis teşkilatında hele gizli polis teşkilatında çalışmak başlı başına bir ihanettir. Ama hepsi bu kadar mı bakalım!

Ben şahsen, Nedim İbrahim Gencev'i gıyabında birkaç yıldan buyana tanımaktayım. Ancak geçtiğimiz yaz gerçekleştirdiğim Bulgaristan ziyaretim esnasında daha yakından tanıdım ve onun kim olduğu ve nasıl biri olduğu hakkında kendisine çok yakın insanlardan bilgi edinme imkanı buldum.

Gencev, son olaylarla ilgili açıklamasında, kendisinin polis teşkilatından Türkler'e yardımcı olduğundan dolayı atıldığını ileri sürüyor. Oysa ben Gencev'in, Türklerin Bulgaristan'dan kovulduğu tarihlerde yapmış olduğu açıklamaları çok iyi hatırlıyorum ve onun bu açıklamaları ile ilgili yayınları saklıyorum, isteyen herkese de gösterebilirim. O zamanlar, Türklere Bulgaristan'da hiçbir baskının olmadığını ve kaçanların birtakım hesaplar peşinde olduklarını ileri sürüyordu. İkinci olarak bana, Bulgaristan'da onu çok yakından tanıyan insanlar, Gencev'in polis teşkilatından fazla içki düşkünü olmasından dolayı atıldığını söylemişlerdi. Onun içki düşkünlüğü gizli polis teşkilatındaki görevlerini aksatmasına vesile oluyormuş ve bu yüzden bir başka göreve transfer edilmek üzere bu teşkilattan çıkarılmış.

Jivkov yönetimi, Nedim İbrahim Gencev'i polis teşkilatından çıkarmış ama sahipsiz bırakmamış. Yönetime olan sadakatı dolayısıyla kendisine yeni bir görev aramış. O zaman, Gencev için en uygun görev olarak Türklerin yoğun bir şekilde bulundukları Kırcaali vilayetinin müftülüğü düşünülmüş. Gencev bu görevi bir süre yürüttükten sonra en azından kendisine dini meselelerle ilgili olarak sorulan sorulara oldukça cahilane cevap vermemesi için din ilimleri alanında biraz tahsil görmesi için Suriye'ye gönderilmiş. Suriye'de altı aylık bir ilahiyat tahsili gördükten sonra kendisine "İlahiyat doktoru" unvanı verilmiş. Başkalarının dokuz-on yılda elde ettikleri unvanı daha önce hukuk tahsili görmüş ve gizli polis teşkilatında çalışmış olan İbrahim Nedim Gencev Bulgaristan'daki komünist diktatör Jivkov yönetimi ile Suriye'deki sosyalist-nusayri diktatör Hafız Esed yönetimi arasındaki "kültürel işbirliği anlaşması" sayesinde altı ayda elde etmiş. İşte Dr. (!?) Nedim Gencev'in "doktorluk" ünvanı buradan geliyor. Nedim Gencev, ülkesine dönüşünde derhal "Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü" görevine getirilmiş.

Nedim Gencev'i çok yakından tanıyan bazı kimseler bana bu kişiyle ilgili bazı hatıralarını anlatmışlardı. Bunların tümünü burada anlatmaya gerek görmüyorum. Ancak onların hatıralarının tümü Gencev'in İslam'ın emirlerini yerine getirme ve yasaklarından kaçınma konusunda hiçbir hassasiyet taşımadığı noktasında odaklaşıyordu.

Gencev'in Bulgaristan Müslümanlarına gönderilen kitap ve yardımları parayla sattığına dair haberler, bizim ziyaretimiz esnasında da yaygın olarak dolaşıyordu. Hatta birçoklarının bu şekilde yardım için gönderilen kitapları parayla satın aldığını öğrenmiştim. Haklar ve Özgürlükler Hareketi'nin listesinden Velingrad milletvekili olarak meclise girmiş olan ve sözkonusu hareketin "din komisyonu" başkanlığını yürüten Rıdvan Kadıoğlu, Nedim Gencev'in sürekli bir şekilde yönetimin yanında yeralmayı tercih ettiğini ifade etmişti.

Bugün öğrencileri Gencev'e karşı eylem gerçekleştiren Sofya İslam Enstitüsü, Nedim Gencev tarafından kurdurulmuştu. Ancak bu enstitünün ülkedeki yönetime sadık ve dine karşı "din görevlisi" yetiştirmek amacıyla kurdurulduğu bize söylenmişti. Hatta bizzat bu enstitüde okuyan öğrencilerden ve enstitü ile yakın ilişki içinde olan kişilerden hocaların birçoğunun dinsiz ve dini bilgilerden mahrum kimseler olduklarını öğrenmiştim. Bazı hocaların Kur'an-ı kerim'de tenakuzların (birbirine ters ayetlerin) bulunduğunu ileri sürdüğü söylenmişti. Yine Kur'an-ı kerim dersi veren hocanın kendinin doğru dürüst Kur'an okumayı bilmediğini söylemişlerdi. Ancak Allah'ın hikmeti! Bu amaçla kurdurulan enstitünün öğrencileri hileyi bozmak için ayağa kalkarak din ile ilgisi olmayan kişilerin din adına konuşmalarına son vermek için eylem gerçekleştirdiler. Ben bununla ilgili haberi ilk okuduğumda hayretler içinde kaldım ve Yüce Allah'ın "onlar bir oyun düzenliyorlarsa bizim de bir oyunumuz vardır" sözünü hatırladım. İşte bütün dünya için bu durum sözkonusudur. Bu güzel gelişmeler bütün dünya Müslümanlarının parlak bir geleceğe doğru ilerlediklerini müjdeliyor.

Gencev olayı ile ilgili olarak ilgimi çeken bir nokta daha var: Türkiye'de İslami kimlik taşıyan birtakım gazetelerin bu adamı savunmak için çaba harcaması. Doğrusu Gencev'in ne İslam adına ne de Türklük adına savunulacak bir yanı var.
Report Spam   Logged

Share on Facebook Share on Twitter

KARTAL
Full Member

« Reply #1 on: September 07, 2010, 05:43:50 pm »

Kısaca özetlemek gerekirse .....Gencev bence adi ve iki yüzlü bir adamdır. Türklükle veya Müslümanlıkla uzaktan veya yakından hiç bir ilgisi olmayan komünist ve bulgar götü yalamaya alışmış olan şerefsizin tekidir...

Kullandığım bu sözler için özür dilerim ama böyle kişileri başka bir şekilde tanıtmak mümkün değildir.
Report Spam   Logged

asker
Global Moderator
Sr. Member

« Reply #2 on: November 30, 2010, 02:38:26 am »

Щурмуваха мюфтийството

Поредната разпра за Главното мюфтийство се разигра в София. Още сутринта съдия-изпълнител влязъл в сградата, за да й направи опис. До обяд пред централата на ул. “Братя Миладинови” 27 вече се бяха събрали около 200 гневни мюсюлмани, привърженици на бившия лидер Мустафа Хаджи.

Към 14,30 ч тълпата се опита да щурмува сградата. Разбита бе една от страничните врати, чуха се викове, че охранители бият зам. главния мюфтия Ведат Ахмет. Оказа се, че той не е пострадал, но не е искал да излезе, защото след това нямало да го пуснат обратно. “Ще обсадим един месец сградата, докато не застане човекът, когото сме избрали”, викаха най-разярените привърженици на Хаджи. Пристигналата по спешност жандармерия овладя положението. Полицаи сложиха край зданието метални заграждения.

Според юриста на мюфтийството Асан Имамов съдия-изпълнителят Мариян Петков влязъл с хора на признатия от съда за лидер на мюсюлманите Недим Генджев и полиция. По думите му били изгонени служителите и вътре останали само хора от охранителна фирма. В течение на екшъна се появиха и народните представители от ДПС Касим Дал, Юнал Лютфи и Четин Казак, които обаче също не бяха пуснати да влязат. “Нищо ценно няма в сградата - само маси и столове. Това е инсценировка! Нямаме дългове към държавата, всеки месец си плащаме съвестно данъците”, заяви Хаджи. Напрежението се разсея чак когато се появи градският прокурор Николай Кокинов. “Сградата ще бъде опразнена и до края на седмицата ще бъдат разпитани всички, които са взели участие, и съдия-изпълнителят”, каза Кокинов.
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=689844
Report Spam   Logged

samvoin
Guest
« Reply #3 on: November 30, 2010, 05:33:15 am »

Щурмуваха мюфтийството

Поредната разпра за Главното мюфтийство се разигра в София. Още сутринта съдия-изпълнител влязъл в сградата, за да й направи опис. До обяд пред централата на ул. “Братя Миладинови” 27 вече се бяха събрали около 200 гневни мюсюлмани, привърженици на бившия лидер Мустафа Хаджи.

Към 14,30 ч тълпата се опита да щурмува сградата. Разбита бе една от страничните врати, чуха се викове, че охранители бият зам. главния мюфтия Ведат Ахмет. Оказа се, че той не е пострадал, но не е искал да излезе, защото след това нямало да го пуснат обратно. “Ще обсадим един месец сградата, докато не застане човекът, когото сме избрали”, викаха най-разярените привърженици на Хаджи. Пристигналата по спешност жандармерия овладя положението. Полицаи сложиха край зданието метални заграждения.

Според юриста на мюфтийството Асан Имамов съдия-изпълнителят Мариян Петков влязъл с хора на признатия от съда за лидер на мюсюлманите Недим Генджев и полиция. По думите му били изгонени служителите и вътре останали само хора от охранителна фирма. В течение на екшъна се появиха и народните представители от ДПС Касим Дал, Юнал Лютфи и Четин Казак, които обаче също не бяха пуснати да влязат. “Нищо ценно няма в сградата - само маси и столове. Това е инсценировка! Нямаме дългове към държавата, всеки месец си плащаме съвестно данъците”, заяви Хаджи. Напрежението се разсея чак когато се появи градският прокурор Николай Кокинов. “Сградата ще бъде опразнена и до края на седмицата ще бъдат разпитани всички, които са взели участие, и съдия-изпълнителят”, каза Кокинов.
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=689844
Да, пусти кокал не прощава на никои "духовни водачи" у нас...
Report Spam   Logged
Analizator
Sr. Member

« Reply #4 on: November 30, 2010, 07:42:00 am »

Бивш пияница, агент-предател на мусулманите са го назначили за главно духовно лице в БГ.

Този факт ме зарадва защото мусулманите в БГ чувстват коварната гавра на управляващите и така те са принудени да се борят за правата си гарантирани им от ЕС. Именно тази гавра с мусулманите ще ги поддържа във добра форма за борбенност и те винаги ще се чувстват различни от булгаро-християнския елитен етнос.

Благодаря на всички булгарски неофашисти и лумпени които поддържат тази атмосфера и служат като бариера пред естественната асимилация.

Мусулмани от цяла Булгария съединявайте се !!!
Report Spam   Logged
KARTAL
Full Member

« Reply #5 on: November 30, 2010, 08:58:18 am »

Бивш пияница, агент-предател на мусулманите са го назначили за главно духовно лице в БГ.

Този факт ме зарадва защото мусулманите в БГ чувстват коварната гавра на управляващите и така те са принудени да се борят за правата си гарантирани им от ЕС. Именно тази гавра с мусулманите ще ги поддържа във добра форма за борбенност и те винаги ще се чувстват различни от булгаро-християнския елитен етнос.

Благодаря на всички булгарски неофашисти и лумпени които поддържат тази атмосфера и служат като бариера пред естественната асимилация.

Evvet ben katılıyorum bu yoruma.
Ataka gibi partilerin var olması iyidir. Asimile olacağız aksi halde..ben gelen seçimlerde oyumu Atakaya vermeye düşünüyorum..
Zaten düşünün ki Jivkov "wyzroditelen proces" i yaşatmasaydı bizlere ne kadar türk olurdu şimdi

Biz Türkler gerçekten büyük ve ulu bi halkız ve kimse bizlerle kıyaslanamaz.
Eğer HÖH e güvenirsek yavaş yavaş Azis tarzındaki çingenelere döneriz. Tabii sonra da "bulgar" oluruz.
Report Spam   Logged

samvoin
Guest
« Reply #6 on: November 30, 2010, 05:19:55 pm »

Още едно шизофренично изказване и неподготвено....
От кога една световна религия, предсталява етнос или се утъждествява само с конкретни етноси и народности? И обраото,от кога един народ, съществувал далеч преди всички познати ни религии в момента, а не настанал в следствие на някоя от тях, може и трябва да се утъждетвява само с една от тях /От световните религии.../?
Аз си спомням само за един народ - секта всъщност, който се утъждествява само с една така наречена религия,защото е настанал вследствие на нея, а не обратното.
Много ви се ще да измислите етнос "мюсюлманин", за да увеличите насила бройката на небългарите в България, ама аз викам първо в Турция да идете да го създадете изкуствено...  Wink
Report Spam   Logged
OTTOMAN
Hero Member

« Reply #7 on: November 30, 2010, 05:40:10 pm »

Още едно шизофренично изказване и неподготвено....
От кога една световна религия, предсталява етнос или се утъждествява само с конкретни етноси и народности? И обраото,от кога един народ, съществувал далеч преди всички познати ни религии в момента, а не настанал в следствие на някоя от тях, може и трябва да се утъждетвява само с една от тях /От световните религии.../?
Аз си спомням само за един народ - секта всъщност, който се утъждествява само с една така наречена религия,защото е настанал вследствие на нея, а не обратното.
Много ви се ще да измислите етнос "мюсюлманин", за да увеличите насила бройката на небългарите в България, ама аз викам първо в Турция да идете да го създадете изкуствено...

Uvajaemi Admin

Rabiram che ti dostavya udovolstvie da chetesh podobni redove, no nie ne sme dlajni da gi chetem nali?
Tozi chovek barka ponyatiyata musulmanin i etnos.
Kak shte uvelichish broykata na NEBALGARITE uvelichavayki broykata na musulmanite?
I t nasila?
Nali nasila go praviha podobnite na samotniyavoin izchadiya greshki v genetetichnoto programirane na prirodata?
Mislya che beshe go predupredil nyakolko pati. Tova tvoeto ne e veche tolerantnost spored men.
Report Spam   Logged
asker
Global Moderator
Sr. Member

« Reply #8 on: January 17, 2011, 03:49:47 pm »

Eski polis ajanı Nedim Gencev, Başmüftülük binasını ele geçirmeye çalıştı

Bulgaristan’da Yüksek İdare Mahkemesi tarafından sözde başmüftü ilan edilen, komünist rejimin ajanlarından Nedim Gencev, avukatları aracılığıyla, Bulgaristan Müslümanları Başmüftülük binasını ele geçirmeye çalıştı.

Başmüftülük Basın Merkezinden yapılan açıklamada, 1989 yılında sona eren komünizm döneminde baskıcı Milli Güvenlik Servisi (DS) ajanı olarak yarbay rütbesiyle emekli olan Gencev’in avukatlarının, önce müftülüğün güvenlik alarm sistemini devre dışı bıraktıkları belirtildi.

Daha sonra kapıları zorlayan avukatlar, binaya giremeyince, bir sonraki girişimde binaya icra yetkilileriyle birlikte girmeye çalışacaklarını belirttiler.

Başmüftülük yetkilileri, Nedim Gencev’in taraftarlarının Bulgaristan Müslümanlarının itibarını zedelemesine izin vermeyeceklerini, önümüzdeki günlerde ülke genelinde bu adaletsizliği protesto edeceklerini bildirdiler.

http://www.milliyet.com.tr/eski-polis-ajani-nedim-gencev-basmuftuluk-binasini-ele-gecirmeye-calisti/dunya/sondakika/22.07.2010/1267077/default.htm
Report Spam   Logged

Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: